Szef NATO popiera proponowane przez Niemcy rozmowy o kontroli zbrojeń

Świat
Szef NATO popiera proponowane przez Niemcy rozmowy o kontroli zbrojeń
PAP/EPA/KAY NIETFELD
Jens Stoltenberg i Frank-Walter Steinmeier.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poparł w piątek pomysł przedstawiony dzień wcześniej przez szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera ws. nowych rozmów o kontroli zbrojeń między Wschodem i Zachodem. - Musimy uniknąć nowej zimnej wojny - podkreślił.

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas wizyty w Berlinie przyznał, że obecnie w zakresie kontroli zbrojeń jest "wiele problemów".


Stoltenberg odniósł się też do krytyki ze strony Stanów Zjednoczonych, które wskazywały, że nowe rozmowy obecnie mijałyby się z celem, ponieważ Rosja nie respektuje przyjętych porozumień. - Chodzi o uruchomienie pewnego procesu. Nie ma sprzeczności między dotrzymywaniem istniejących porozumień i jednoczesnymi próbami ich poprawienia - ocenił szef NATO.


Ostrzeżenie przed "nowym etapem wyścigu zbrojeń"


Szef niemieckiej dyplomacji w czwartek, na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE w Berlinie, zaapelował o odbudowę zaufania między Wschodem a Zachodem, nadużytego przez rosyjską aneksję Krymu. Ostrzegając przed grożącym światu "nowym etapem wyścigu zbrojeń", Steinmeier mówił, że nastał "najwyższy czas, by zacząć znów rozmawiać o kontroli zbrojeń". Wcześniej w wywiadzie dla gazety "Handelsblatt" ostrzegał, że Europie grozi nowy, niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na kontynencie.


Niemiecka propozycja, przedstawiona po raz pierwszy w zeszłym tygodniu na łamach prasy, przewiduje m.in. ustalenie górnych limitów broni i wojsk oraz wprowadzenie transparentnych metod kontroli przestrzegania tych ustaleń.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie