Milion Wenezuelczyków protestowało przeciwko prezydentowi Maduro

Świat
Milion Wenezuelczyków protestowało przeciwko prezydentowi Maduro
PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Milion sto tysięcy Wenezuelczyków domagających się referendum w sprawie odwołania lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro demonstrowało w czwartek w stolicy kraju, Caracas. Liczbę tę podał w piątek Sojusz Jedności Demokratycznej (MUD), główna siła opozycyjna.

- Do tego należy dodać setki tysięcy obywateli, którzy nie dotarli do stolicy wskutek policyjnej blokady dróg - oświadczył sekretarz wykonawczy MUD Jesus Torrealba, który wystąpił w piątek przed mikrofonem prywatnej, niekontrolowanej przez rząd rozgłośni radiowej RCR.

 

Demonstranci domagali się wyznaczenia jeszcze w tym roku terminu referendum w sprawie odwołania prezydenta Maduro, którego obciąża się m.in. główną odpowiedzialnością za trzycyfrową inflację w kraju i bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Maduro objął urząd prezydenta w 2013 roku, po śmierci charyzmatycznego lidera wenezuelskiej "rewolucji boliwariańskiej" Hugo Chaveza, który sprawował władzę w kraju od 1999 roku.

 

Do przeprowadzenia referendum wystarczy zebranie podpisów 20 proc. wyborców, tj. ok 4 milionów Wenezuelczyków.

 

Planowane kolejne demonstracje

 

MUD zapowiedział na 14 września kolejne demonstracje. Tym razem mają się odbyć w stolicach wszystkich stanów Wenezueli.

 

Rząd hiszpański w specjalnym oświadczeniu wydanym w piątek w sprawie sytuacji w Wenezueli wyraża zadowolenie, że demonstracja w Caracas przebiegła tym razem spokojnie, bez ofiar.

 

W 2014 roku w czasie ulicznych wystąpień opozycji i starć ze zwolennikami rządu oraz z policją w Wenezueli poniosły śmierć 43 osoby.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie