Jackie Chan otrzyma honorowego Oscara

Kultura
Jackie Chan otrzyma honorowego Oscara
jackiechan.com

Znany aktor kina akcji zostanie uhonorowany za całokształt twórczości. Statuetki dostaną też: dokumentalista Frederick Wiseman, montażystka Anne V. Coates i dyrektor ds. castingu Lynn Stalmaster. - Honorowe Oscary stworzono dla takich artystów jak oni. Prawdziwych pionierów i legend w swoim rzemiośle - powiedziała prezes amerykańskiej Akademii Filmowej Cheryl Boone Isaacs, ogłaszając decyzję.

Laureaci odbiorą statuetki 12 listopada podczas Balu Gubernatora w Los Angeles.

 

Żywa legenda kina

 

62-letni Jackie Chan to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy amerykańskiego kina. Urodzony w Hongkongu swoją przygodę z filmem rozpoczął w wieku 8 lat. Znany jest m.in. z takich przebojów kinowych jak: "Karate Kid”, "Godziny szczytu” i "Kung Fu Panda”. Zagrał w ponad 60 filmach, część z nich także reżyserował lub był autorem scenariusza.

 

Chan jest też mistrzem chińskich sztuk walki, kaskaderem, piosenkarzem, ambasadorem dobrej woli UNICEF-u). 

 

O tym, że jest uznawany za symbol współczesnego kina akcji świadczą nie tylko rekordy kasowe produkcji z jego udziałem, lecz także zestawienie listy najlepiej zarabiających amerykańskich aktorów, sporządzonej przez magazyn „Forbes” w sierpniu.  Z kwotą 61 mln dolarów uplasował się na drugim miejscu. Wyprzedził go tylko Dwyane Johnson, znany z serii filmów „Szybcy i wściekli”.

 

Obok Coppoli i Angeliny Jolie 

 

Oscary honorowe przyznawane są od 1927 roku  za całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców kina światowego, za wkład w rozwój technologii filmowej oraz za propagowanie sztuki filmowej. Laureatów wybiera Amerykańskiej Akademia Filmowa.

 

Przez wiele lat statuetki były wręczane podczas głównej ceremonii rozdania Oscarów. Od 2009 roku organizowane są oddzielne „Governors Awards”.  Laureatami honorowych Oscarów są m.in.: Francis Ford Coppola, Angelina Jolie, Jean-Luc Godard, Spike Lee, Oprah Winfrey, Harry Belafonte i Lauren Bacall.

 

Reuters

mzł/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie