Szkolny plecak z zawartością powinien ważyć do 20 proc. wagi dziecka

Technologie
Szkolny plecak z zawartością powinien ważyć do 20 proc. wagi dziecka
Flickr/woodleywonderworks/CC BY 2.0

Nie cena i wygląd, ale waga i konstrukcja powinny być głównymi kryteriami przy wyborze tornistra szkolnego - radzą ortopedzi. Przypominają, że według Amerykańskiej Akademii Pediatrii wypełniony plecak nie może ważyć więcej niż 10 - 20 proc. masy ciała dziecka.

Według ekspertów, tylna ścianka powinna być usztywniona, a szelki wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Źle dobrany i przepełniony tornister obciąża kręgosłup i przyczynia się do rozwoju wad postawy.


- Optymalne obciążenie plecaka według zaleceń, to w przypadku dziecka do 13 roku życia wynosi do 10 proc. masy ciała, czyli jeżeli dziecko waży 30 kg, to plecak z zawartością powinien ważyć do 3 kg. W przypadku dziecka powyżej 13 roku życia obciążenie może wynosić już do 15 proc. masy ciała, czyli w przypadku dziecka o masie 50 kg – do 7,5 kg - opisuje Mateusz Dawidziuk, lekarz ortopeda z CM Gamma.


Dodaje, że ciężar w plecaku należy rozkładać równomiernie poprzez wkładanie cięższych rzeczy na dno i do środka osi pleców, a lżejszych na górę. Dzięki takiemu rozmieszczeniu tornister nie będzie ciągnąć dziecka w tył i tym samym wykrzywiać jego kręgosłupa. Szelki, oprócz standardowej regulacji na wysokości ramion, powinny być wyściełane miękkim materiałem. Lekarze alarmują, że plecak przewieszony przez jedno ramię prowadzi do bocznego skrzywienia kręgosłupa.


Plecak na kółkach wcale nie taki dobry


- Dziecko powinno nosić plecak na obu ramionach. Plecak powinien mieć dobrze wyprofilowane plecy. Najlepiej, jeżeli oprócz klasycznych szelek miałby również pas biodrowy. Plecak na kółkach nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na to, że pozwala umieścić w plecaku więcej rzeczy. Choć dzieci ciągną ten plecak za sobą, to i tak muszą go dźwigać, przenosząc po schodach, wnosząc, wynosząc i w ten sposób obciążają tylko jedną stronę ciała - tłumaczy Mateusz Dawidziuk.


Według ortopedy ciężki plecak obciąża kręgosłup i grozi uszkodzeniem płytek chrzęstnych, a tym samym może doprowadzić do zaburzeń wzrostu. Jest też częstą przyczyną wad postawy, m.in. okrągłych pleców, skoliozy, dyskopatii, urazów stawów biodrowych, kolanowych i skokowych.


Lekarze dodają, że bardzo ważna jest wysokość ławki i odpowiednia pozycja nad zeszytem, książką i przy komputerze. Podkreślają, że dzieci powinny mieć też sporo ruchu, oprócz zajęć wychowania fizycznego warto też zapisywać dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe.

 

newseria.pl

 

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie