Ponad 5 mln zł na udostępnianie cyfrowych zasobów kultury

Kultura
Ponad 5 mln zł na udostępnianie cyfrowych zasobów kultury
Pixabay/webvilla/CC BY 2.0

Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny znalazły się wśród 53 instytucji kultury, które otrzymały dotacje na udostępnianie swoich cyfrowych zasobów w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa".

Celem programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest szerokie udostępnienie dla odbiorców polskich zasobów muzealnych, bibliotecznych i audiowizualnych.


Ideą programu "Kultura cyfrowa" jest udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego.


W programie mogły uczestniczyć samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz m.in. kościoły i związki wyznaniowe. Miały one możliwość wnioskowania o dofinansowanie projektów związanych z udostępnianiem i wykorzystywaniem zdigitalizowanych zasobów kultury i dziedzictwa narodowego za pośrednictwem nowych mediów, w tym bibliotek i muzeów cyfrowych.

 

53 podmioty ze wsparciem


Dzięki programowi wsparcie finansowe otrzymały 53 podmioty. Największe dotacje w wysokości ponad 700 tys. zł przyznano Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina na rozwój platformy internetowej "mUltimate Chopin" oraz Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w kwocie ponad 690 tys. zł na budowę portalu "Delet".


Wsparcie pieniężne w wysokości blisko 670 tys. zł otrzymały również Fundacja XX. Czartoryskich na digitalizację i udostępnienie w internecie skarbów piśmiennictwa oraz Fundacja Archeologia Fotografii w kwocie ponad 630 tys. zł na digitalizację i udostępnienie zbiorów polskich twórców fotografii w ramach "Wirtualnego muzeum fotografii".

 

Przełamywanie barier dostępu do dóbr kultury


Dotacje przyznano także m.in. Fundacji Pro Cinema w wysokości ponad 600 tys. zł na rekonstrukcję cyfrową i udostępnienie etiud szkolnych Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej w kwocie ponad 300 tys. zł na upowszechnianie kolekcji muzeów wielkopolskich za pośrednictwem edukacyjnej platformy internetowej i aplikacji mobilnej.


Program "Kultura cyfrowa" został ogłoszony w maju.  Jego celem jest pomoc w udostępnianiu i wykorzystywaniu cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego. Za zadanie ma także przełamywanie barier dostępu do dóbr kultury dla osób niepełnosprawnych oraz wykluczonych cyfrowo.


Kolejny nabór do programu na rok 2017 zaplanowano na listopad br. Ma zostać ogłoszony razem z innymi programami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przyszły rok.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie