Morawiecki: do Polski mogą wrócić setki tysięcy osób

Biznes
Morawiecki: do Polski mogą wrócić setki tysięcy osób
PAP/Radek Pietruszka

Nawet setki tysięcy Polaków mogą wrócić w ciągu następnych 5-10 lat do Polski, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - ocenił w czwartek w rozmowie z BBC Radio 4 wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Przebywający z jednodniową wizytą w Londynie Morawiecki powiedział podczas audycji "Today", że jednym z czynników zachęcających do powrotu do kraju może być strach związany z przestępstwami na tle nienawiści narodowościowej. - Tak, to może być coś, o czym niektórzy ludzie będą myśleli w tym (powrotów - przyp. red.) kontekście - przyznał.

 

Komentując zabójstwo polskiego obywatela w Harlow na południowym wschodzie Anglii podkreślił, że to "bardzo smutne wydarzenie" i liczy na to, że "nigdy więcej do tego nie dojdzie". - Ten incydent może stanowić znak zapytania (dotyczący przyszłości w Wielkiej Brytanii - przyp. red.) w głowach wielu polskich rodzin w Wielkiej Brytanii - dodał.

 

Wicepremier przekonywał również, że "Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, o czym już wiele brytyjskich firm się przekonało". Jak podkreślił, polski rząd rozmawia z inwestorami m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, bazując na doświadczeniach firm, które "przekonały się, że mamy wiele argumentów: wysoce wykwalifikowanych pracowników, wysoki poziom bezpieczeństwa".

 

Polska czempionem w regionie

 

Minister przypomniał, że Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie popadła w recesję, notując 25 lat nieprzerwanego rozwoju gospodarczego. - To największa gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej - dobre miejsce na inwestycje - mówił.

 

W trakcie czwartkowej wizyty w Londynie Morawiecki spotkał się m.in. z ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem i przedstawicielami inwestorów zainteresowanych rozwijaniem swoich operacji w Polsce.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie