Caritas pomaga ubogim dzieciom. 50 tys. wyprawek szkolnych

Polska
Caritas pomaga ubogim dzieciom. 50 tys. wyprawek szkolnych
Zdjęcie ilustracyjne, fot. TDN Channel/Flickr.com

Caritas Polska przekazała 50 tys. szkolnych wyprawek dla dzieci z ubogich rodzin w ramach akcji "Tornister Pełen Uśmiechów" - poinformował w czwartek rzecznik Caritas Paweł Kęska. Akcja trwała przez całe lato, włączyło się w nią wiele znanych osób, m.in. prezydent Andrzej Duda.

- W tysiącach polskich parafii przez całe lato trwało organizowanie akcji, zbieranie zapotrzebowania od placówek szkolnych, rodzin i uczniów i wypełnianie pustych plecaków przez darczyńców. W akcję włączyło się również wielu sponsorów pomagających hurtowo kupować plecaki i przybory szkolne - powiedział Kęska. 

 

Podkreślił jednocześnie, że akcja miała szczególny wyraz dzięki zaangażowaniu osób publicznych, które spakowały wyprawki szkolne. - Wyprawki te zostały przekazane dzieciom podczas wielkiego finału akcji w Lublinie 28 sierpnia, żeby 1 września dzieci mogły ruszyć do szkoły - dodał.

 

Jak relacjonował rzecznik Caritas, prezydent Andrzej Duda, pakując wyprawkę szkolną powiedział: - W tych tornistrach są nie tylko przybory szkolne, jest w nich energia, która młodym ludziom, którym nie zawsze sprzyja los, pomoże dobrze się uczyć.
 

Szkoła w walce z biedą


- Najważniejsze jest to, żeby dzieci poszły do szkoły odważnie, z uśmiechem, energią i wiarą w to, że czeka ich dobra przyszłość. Dobra nauka i wiara w siebie pozwalają przekroczyć zjawisko dziedziczenia biedy, z którym mamy w Polsce duży problem - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

 

Jak poinformował Kęska, po raz szósty w akcji uczestniczyli wydawcy z Sekcji Edukacyjnej Polskiej Izby Książki, którzy do tej pory przekazali dzieciom z ubogich rodzin poprzez Caritas 60 tys. podręczników.

 

Wsparcie edukacyjne dzieci jest jedną z najdłużej i najintensywniej prowadzonych aktywności Caritas w Polsce. Poza akcją "Tornister Pełen Uśmiechów", Caritas udziela pomocy przez całoroczne stypendia edukacyjne. W Polsce funkcjonuje również 180 świetlic socjoterapeutycznych Caritas, w których dzieci i młodzież odrabiają lekcje i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Dzieciom również poświęcona jest najważniejsza akcja Caritas - "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom".

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie