USA: władze badają autentyczność filmu małżeństwa porwanego w Afganistanie

Świat
USA: władze badają autentyczność filmu małżeństwa porwanego w Afganistanie
Pixabay.com

Departament Stanu USA poinformował, że weryfikuje autentyczność nagrania wideo opublikowanego przez afgańskich talibów. Kanadyjczyk i jego żona Amerykanka twierdzą na nim, że porywacze zabiją ich, jeśli Kabul nie zaprzestanie egzekucji talibskich więźniów.

Joshua Boyle i Caitlan Coleman, którzy zostali uprowadzeni w Afganistanie w 2012 roku, zaapelowali do władz Kanady i USA o wywarcie presji na afgański rząd, by zmienił politykę dotyczącą egzekucji talibskich więźniów. Coleman w niewoli urodziła dwójkę dzieci.


Trwające ok. 1,5 minuty nagranie zostało opublikowane we wtorek.


- Autentyczność wideo jest w dalszym ciągu sprawdzana. Oczywiście pozostajemy zaniepokojeni stanem Caitlan i jej rodziny i w dalszym ciągu nalegamy na ich natychmiastowe uwolnienie z powodów humanitarnych - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.


Egzekucje talibów


Od początku maja afgańskie władze straciły sześciu talibów skazanych na karę śmierci. Były to pierwsze egzekucje od ogłoszenia przez prezydenta Aszrafa Ghaniego zaostrzenia rozprawy z talibska rebelią.


Nie wiadomo, kiedy wideo zostało nagrane, ale jego publikacja zbiega się z pogłoskami na temat egzekucji Anasa Hakkaniego, syna Dżalaluddina Hakkaniego, bohatera wojny z ZSRR z lat 80. Został on aresztowany w 2014 roku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie