Uczniowie już planują dni wolne. Będzie ich co najmniej 112

Polska
Uczniowie już planują dni wolne. Będzie ich co najmniej 112
Polsat News

Pierwszy dzwonek na lekcję usłyszy 1 września ponad 4,6 mln uczniów. Jednak już w październiku będą mieli pierwszy wydłużony weekend - w piątek 14 października przypada Dzień Nauczyciela. Przed nimi 10 miesięcy nauki, ale w tym czasie uczniowie będą mieli co najmniej 112 dni wolnych od szkoły. O dodatkowych wolnych terminach mogą decydować same szkoły, na przykład przy okazji matur.

W listopadzie wolne będą dwa dni: Wszystkich Świętych 1 listopada i Święto Niepodległości 11 listopada. Przypadające w piątek Święto Niepodległości ponownie da uczniom możliwość trzydniowego odpoczynku.

 

Święta, święta i już ferie


Bardzo "krótkim" miesiącem dla uczniów będzie grudzień. Między wigilią Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem wolnych będzie aż 10 dni - od 23 grudnia do 1 stycznia.  Już tydzień po przerwie świątecznej uczniowie skorzystają z kolejnego długiego weekendu, bo w piątek 6 stycznia przypada Święto Trzech Króli - dzień, który jest wolny ustawowo. 


Już od połowy stycznia zaczynają się ferie zimowych. Tak jak dotychczas będą one organizowane w różnych terminach, w zależności od regionu. Pierwsze rozpoczną się już 16 stycznia.

 

Terminy ferii zimowych:
16 - 29 stycznia:  województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie;
23 stycznia - 05 lutego: województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie;
30 stycznia - 12 lutego: województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie;

13 - 26 lutego: województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

 

Wiosna nieco bardziej pracowita


Pierwszym miesiącem, nie licząc września, który uczniowie będą musieli spędzić w szkole bez żadnej przerwy jest marzec. Jednak już w kwietniu złapią oddech z okazji Wielkiej Nocy. Święta przypadają między 13 a 18 kwietnia. O trzy dni dłużej będą mogli odpocząć gimnazjaliści z klas pierwszych i drugich, o ile tak zdecydują szkoły, gdyż to od ustaleń wewnętrznych będzie zależało, jak placówki pracować będą podczas egzaminów gimnazjalnych przewidzianych pomiędzy 19 a 21 kwietnia.


W pierwszym dniu egzaminu w części humanistycznej uczniowie rozwiązywać będą zadania z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Część matematyczno-przyrodnicza odbędzie się dzień później, w czwartek 20 kwietnia 2017 r. Z kolei w piątek, 21 kwietnia uczniowie zmagać się będą z językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym.

 

Czas egzaminów, czasem dni wolnych 


W maju wolne będą dni 1 i 3, czyli poniedziałek i środa. Można liczyć, że szkoły zwolnią uczniów także 2 maja. Będzie to kolejna okazja spędzenia poza szkołą wyjątkowo długiego weekendu. Mniej zajęć lub nawet dni wolne mogą mieć uczniowie w szkołach, w których odbywać się będą egzaminy maturalne. To także zależy od wewnętrznych ustaleń poszczególnych placówek. Matury w roku szkolnym 2016/17 potrwają od 4 do 24 maja.


Część pisemna egzaminu maturalnego (w trakcie egzaminów pisemnych jest najwyższe prawdopodobieństwo pojawienia się dodatkowych dni wolnych) z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w czwartek, 4 maja o godz.9:00, a na poziomie rozszerzonym - o godz.14:00. Dzień później (piątek, 5 maja) maturzyści zmagać się będą z zadaniami z matematyki na poziomie podstawowym.

 

Koniec roku nieco wcześniej


15 czerwca będzie dniem wolnym z powodu święta Bożego Ciała. A już 23 czerwca zakończy się rok szkolny. Wcześniejsze zakończenie nauki wynika z nowelizacji rozporządzenia MEN. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca. W bieżącym roku szkolnym ten termin wypada właśnie 23 czerwca.


Dokładny kalendarz roku szkolnego z ewentualnymi aktualizacjami można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji Narodowej.


polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie