Rajoy poniósł porażkę. Nie uzyskał wotum zaufania, by utworzyć rząd

Świat
Rajoy poniósł porażkę. Nie uzyskał wotum zaufania, by utworzyć rząd
PAP/EPA/Juan Carlos Hidalgo
P.o. premiera Hiszpanii konserwatysta Mariano Rajoy

Zgodnie z przewidywaniami p.o. premiera Hiszpanii konserwatysta Mariano Rajoy nie uzyskał w środę wotum zaufania deputowanych. 180 posłów wypowiedziało się przeciwko temu, aby Rajoy spróbował utworzyć rząd. Za było 170 deputowanych.

W tym pierwszym głosowaniu w Kongresie Deputowanych Rajoy potrzebował większości absolutnej, czyli 176 głosów.

 

61-letni lider centroprawicowej Partii Ludowej (PP), która zwyciężyła w czerwcowych wyborach parlamentarnych, będzie miał drugą szansę w piątek. W drugim głosowaniu wymagana będzie zwykła większość, a deputowani będą mogli wstrzymać się od głosu. Aby Rajoy przetrwał to głosowanie, od głosu musiałoby wstrzymać się 11 posłów. Jednak wszystko wskazuje na to, że żadna z partii nie jest gotowa na taki krok.

 

Będzie druga szansa

 

Rajoy drugą szansę na uzyskanie wotum zaufania będzie miał w piątek. W drugim głosowaniu wymagana będzie zwykła większość, a deputowani będą mogli wstrzymać się od głosu. Aby Rajoy przetrwał to głosowanie, od głosu musiałoby wstrzymać się 11 posłów. Jednak wszystko wskazuje na to, że żadna z partii nie jest gotowa na taki krok.

 

Gdyby także w drugim głosowaniu Rajoyowi nie udało się uzyskać wymaganego poparcia, w ciągu dwóch miesięcy będzie mógł zostać zaproponowany inny kandydat. Jeśli w tym czasie żaden z nich nie otrzyma poparcia parlamentu, 31 października obie izby zostaną rozwiązane, a wybory odbędą się najpewniej 25 grudnia.

 

Aby zdobyć większość i sformować rząd, Rajoy potrzebuje pomocy Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). W ostatnich wyborach z czerwca i poprzednich z grudnia ub.r. PSOE uplasowała się na drugiej pozycji i ma obecnie 85 mandatów.

 

Sanche o Rajoyu: nie jest człowiekiem godnym zaufania

 

Podczas środowej debaty przewodniczący socjalistów Sanchez skrytykował rządy PP. Oświadczył, że jego formacja nie mogłaby poprzeć tych, których obarcza winą za wysokie bezrobocie, korupcję polityczną i niedawne cięcia w służbie zdrowia i oświacie. - Problem polega na tym, że nie jest pan człowiekiem godnym zaufania - zwrócił się Sanchez do Rajoya.

 

- Hiszpania potrzebuje rządu, ale nie złego rządu - ocenił. - Powiem to wprost - dla dobra Hiszpanii (...) socjaliści zagłosują przeciwko pana kandydaturze - podkreślił.

 

Rajoy, który od wyborów z grudnia ub.r. kieruje tymczasowym rządem, we wtorek otworzył debatę i podkreślał, że jego kraj pilnie potrzebuje rządu.

 

Ostrzeżenie

 

W środę ostrzegł Sancheza, że może zapisać się w historii jako ten, kto "sprawił, że konieczne były trzecie wybory" w ciągu zaledwie roku.

 

- Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej się znaleźliśmy - po dwukrotnych wyborach i w związku z ryzykiem trzeciego głosowania, na którym, jak się wydaje, panu zależy - proszę, abyście wstrzymali się od głosu - zaapelował Rajoy do Sancheza.

 

Zapewnił, że w ciągu kolejnych dwóch miesięcy zamierza szukać poparcia innych partii, by uniknąć trzecich wyborów.

 

20 grudnia 2015 roku i 26 czerwca 2016 roku PP zdobyła najwięcej mandatów, ale o wiele za mało, by mieć większość absolutną niezbędną do samodzielnego rządzenia, co doprowadziło do trwających od miesięcy i bezowocnych negocjacji politycznych.

 

Kryzys polityczny

 

Jak wskazują komentatorzy, brak rządu i polityczny impas wstrzymują inwestycje w Hiszpanii i mogą wkrótce zacząć zagrażać ożywieniu gospodarczemu.

 

Teoretycznie Rajoy może liczyć na to, że po zaplanowanych na 25 września wyborach regionalnych w Kraju Basków uda mu się zdobyć dodatkowe głosy deputowanych. Jeśli w tych wyborach Baskijska Partia Nacjonalistyczna (PNV) straci większość absolutną, może potrzebować poparcia PP, aby pozostać u władzy w stolicy regionu, Vitorii. Rajoy w zamian może domagać się poparcia pięciu deputowanych PNV w Kongresie Deputowanych. Media zauważają jednocześnie, że już napięte stosunki miedzy partiami jeszcze bardziej pogorszyły się we wtorek, gdy Rajoy skrytykował nacjonalistyczne formacje.

 

Zgodnie z prawem wyborczym kolejne wybory do parlamentu w Madrycie wypadałyby w Boże Narodzenie. Jednak socjaliści przygotowują poprawkę mającą na celu skrócenie kampanii wyborczej i przeprowadzenie głosowania 18 grudnia. Propozycja ta już zdobyła poparcie Ciudadanos i lewicowej partii Podemos. Według agencji AFP świadczy to o tym, że wszystkie ugrupowania zdają sobie sprawę, że konieczny będzie powrót do urn.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie