Nowy odcinek A4 płatny już od 1 października. Auta osobowe przejadą za darmo

Biznes
Nowy odcinek A4 płatny już od 1 października. Auta osobowe przejadą za darmo
Polsat News

Od 20 do 53 groszy za przejechanie 1 kilometra autostrady A4 pomiędzy Rzeszowem a Jarosławiem zapłacą od 1 października kierowcy samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Ponad 41-kilometrowy odcinek autostrady A4 był ostatnim brakującym fragmentem trasy, która przebiega od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami. Oddano ją do użytku w połowie lipca.

Wysokość opłat nakładanych na kierowców jadących tym odcinkiem A4 zależy od masy pojazdu oraz klasy emisji spalin.


Na razie opłaty dotyczą jedynie kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także autobusów. 

 

Osobówki jeszcze za darmo


Wciąż nie wiadomo, kiedy opłaty zostaną wprowadzone dla kierowców samochodów osobowych. Obecnie autostrada A4 jest bezpłatna dla tych kierowców między innymi na odcinku od Korczowej do Krakowa. Według zapowiedzi GDDKiA opłaty mają zostać wprowadzone dopiero po wdrożeniu nowego, elektronicznego systemu poboru opłat.


Kontrakt z firmą Kapsch na obsługę elektronicznego poboru opłat na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (system viaToll) kończy się w listopadzie 2018 r. Rok wcześniej firma ma przekazać całą dokumentację dotyczącą systemu wybranej w przetargu firmie. Dzięki temu po zawarciu nowej umowy możliwa będzie płynna kontynuacja poboru opłat.

 

670 km autostrady A4


Autostrada A4 jest częścią trasy biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca, przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wynosi ponad 670 km. Pierwotnie autostrada miała być gotowa w czerwcu 2012 r.


bezpiecznapodroz.org, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie