Niemiecki rząd obawia się islamistów w Bundeswehrze

Świat
Niemiecki rząd obawia się islamistów w Bundeswehrze
Flickr/ U.S Army Europe/ CC BY 2.0

Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy dającej kontrwywiadowi wojskowemu MAD uprawnienia do sprawdzania wszystkich kandydatów ubiegających się o przyjęcie do Bundeswehry. Nowe przepisy mają zapobiec przenikaniu do wojska islamistów i innych ekstremistów.

Przyjęta przez rząd Angeli Merkel nowelizacja ustawy o obronności nakłada na MAD obowiązek prześwietlenia każdego kandydata do służby wojskowej. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca 2017 roku.

 

Obecnie rekruci muszą jedynie przedłożyć zaświadczenie policyjne o niekaralności oraz zadeklarować, że będą przestrzegać konstytucji. Bardziej wnikliwa kontrola możliwa jest dopiero podczas odbywania służby, gdy pojawią się przesłanki wskazujące na radykalne poglądy żołnierza.

 

Kontrwywiad będzie sprawdzał kandydatów

 

Rząd przewidział stworzenie 90 nowych etatów dla pracowników MAD, których zadaniem będzie sprawdzanie kandydatów do armii. System kontroli obejmie rocznie 20 tys. osób.

 

Zdaniem rządu istnieją oznaki wskazujące, że islamiści próbują lokować swoich zwolenników na krótki czas w Bundeswehrze w celu odbycia przeszkolenia wojskowego.

 

"Welt am Sonntag" podał w niedzielę, że kontrwywiad wojskowy zajmuje się obecnie kilkuset przypadkami, w których zachodzi podejrzenie ekstremizmu; w 268 przypadkach chodzi o ekstremizm prawicowy, w 64 o islamizm, a w sześciu o ekstremizm lewicowy.

 

Bundeswehra jest od pięciu lat armią zawodową. Obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w lipcu 2011 roku, jednak zapis o niej pozostał w niemieckiej konstytucji i może ona być w każdej chwili reaktywowana.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie