Ministerstwo infrastruktury: autokary wakacyjne w lepszym stanie niż gimbusy

Polska
Ministerstwo infrastruktury: autokary wakacyjne w lepszym stanie niż gimbusy
Polsat News

Autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na wakacje, są w dużo lepszym stanie niż autobusy i gimbusy, którymi uczniowie na co dzień dojeżdżają do szkoły. Minister infrastruktury i główny inspektor transportu drogowego apelują do samorządów, by nie oszczędzały na bezpieczeństwie dzieci.

- Doświadczenie wskazuje, że w czasie badań stanu technicznego pojazdów, którymi najmłodsi udają się na wypoczynek letni, około 5 proc. jest z takim stanie, że zostaje zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku badania stanu technicznego autobusów, gimbusów - tych pojazdów, którymi dzieci dowożone są do szkół, zatrzymywanych dowodów rejestracyjnych jest bez mała dwa razy więcej, bez mała 10 proc - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

 

Zwrócił się do samorządowców - wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. - Jeżeli wasze służby podpisują umowy z przewoźnikami, bardzo proszę zawrócić uwagę na to, jakim taborem ci przewoźnicy dysponują, żeby nie było tak, że za nieduże pieniądze dzieci dowożone są do szkół autobusami, których stan techniczny jest wątpliwy. To jest niezmiernie ważne, nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie najmłodszych, na bezpieczeństwie uczniów dowożonych do szkoły - zaapelował minister.

 

Niesprawny prawie co dziesiąty sprawdzony gimbus

 

Ministrowi wtórował mu Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

 

- Autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na wakacje, są w dużo lepszym stanie niż autobusy szkolne i gimnbusy. W ubiegłym roku na 1300 kontroli tych pojazdów zatrzymaliśmy aż 140 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów, z tego aż w 50 przypadkach pojazdy były w tak fatalnym stanie technicznym, że nie mogły odjechać z miejsca kontroli. To były bardzo poważne usterki: nieszczelne układy hamulcowe, wycieki płynów eksploatacyjnych, zbyt zużyty bieżnik opon, korozje zawieszenia. Nałożyliśmy też 85 mandatów karnych - poinformował.

 

- Apelujemy do przewoźników, władz samorządowych, aby dbali o stan techniczny pojazdów, tu chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów – dodał Gajadhur.

 

Zapowiedział, że kontrole techniczne autobusów szkolnych będą prowadzone przez cały rok. Przypomniał, że o taką kontrolę, podobnie jak w przypadku autokarów wakacyjnych, zawsze można wystąpić. - Jeżeli rodzice, dyrektorzy szkół czy władze samorządowe mają jakieś wątpliwości, jeśli chodzi o stan techniczny pojazdów, prosimy o kontakt z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Te pojazdy zostaną sprawdzone - albo rano po dojechaniu do szkoły, albo po południu przed odjazdem dzieci do domów - zapewnił.

 

Kontrole wakacyjne

 

Główny Inspektor Transportu Drogowego  przedstawił też dane dotyczące kontroli pojazdów w czasie wakacji. 

 

- W czasie wakacji sprawdziliśmy około 1500 autokarów. Ukaraliśmy mandatami 360 kierowców, zatrzymaliśmy około 70 dowodów rejestracyjnych, z tego w 12 przypadkach pojazdy nie odjechały z miejsca kontroli, były w tak złym stanie technicznym - poinformował Gajadhur.

 

- Jeśli chodzi o zabrane dowody rejestracyjne, było to około jednego procenta mniej niż w czasie ubiegłorocznych wakacji, nieco wzrosła liczba mandatów karnych nałożonych na kierowców - zaznaczył.

 

PAP

 

 

ptw
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie