Chińczycy, Rosjanie, Libańczycy w Portugalii masowo kupują domy. I dostają tzw. złote wizy

Biznes
Chińczycy, Rosjanie, Libańczycy w Portugalii masowo kupują domy. I dostają tzw. złote wizy
Flickr/Jerome Bon/CC BY 2.0

Jak przyznają portugalscy urzędnicy obywatele niedemokratycznych krajów spoza Unii Europejskiej kupili od 2012 roku w Portugalii nieruchomości za prawie 2 mld euro. W zamian otrzymali od Lizbony tzw. złote wizy, uprawniające do stałego pobytu i przemieszczania się po krajach strefy Schengen.

Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 roku. Warunkiem ich otrzymania jest zainwestowanie w kraju 1 mln euro, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. euro lub stworzenie 10 miejsc pracy. W ubiegłym roku przywilej ten poszerzono też o osoby, które nabyły i wyremontowały za 350 tys. euro ponad 30-letnią nieruchomość usytuowaną na terenie miejskim.

 

Z danych portugalskiego Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic wynika, że do końca lipca Lizbona wydała łącznie 3716 złotych wiz, z których aż 3509 przyznano z powodu nabycia nieruchomości.

 

Dominują Chińczycy i Rosjanie 

 

Według portugalskich urzędników system zachęt do inwestowania w Portugalii jest szczególnie popularny wśród obywateli państw niedemokratycznych. Szacuje się, że wśród przyznanych dokumentów uprawniających do stałego pobytu stanowią oni ponad 80 proc. i łącznie wydali prawie 2 mld euro. W gronie tym dominują krezusi z Chin.

 

Choć inwestorzy z ChRL nastawiają się przede wszystkim na zakupy domów w turystycznym regionie Algarve oraz na terenie aglomeracji lizbońskiej, to rośnie też ich zainteresowanie innymi częściami Portugalii.

 

- W ostatnich miesiącach popularne stały się obszary w słynącym z rolnictwa regionie Alentejo, w środkowej części kraju. Dogodne warunki do inwestowania w luksusowe nieruchomości powstały tam w ostatnim czasie szczególnie w pobliżu granicy z Hiszpanią. Przykładem mogą być tereny parcelowane w sąsiedztwie tamy wodnej Alqueva - powiedział  Joao Campos, właściciel agencji nieruchomości.

 

Wśród nabywców portugalskich złotych wiz są też obywatele innych niedemokratycznych państw, takich jak Rosja, Angola czy Liban.

 

Proceder z korupcja w tle

 

W ubiegłym roku Lizbona tymczasowo wstrzymała emisję złotych wiz z powodu śledztwa, które objęło 17 osób, w tym urzędników wysokiego szczebla, a także byłego ministra spraw wewnętrznych Miguela Macedo. Są oni podejrzewani o to, że w zamian za łapówki ułatwiali procedurę przyznawania tych dokumentów.

 

W tym roku proces wydawania złotych wiz znów zyskał na sile. Wyjątkowy był pod tym względem lipiec, kiedy osoby spoza UE zainwestowały w Portugalii 61,5 mln euro. Aż 98 proc. tej kwoty zostało przeznaczone na zakup nieruchomości.

 

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wydanych zostało w Portugalii 927 złotych wiz, z czego w lipcu aż 106. Dla porównania w całym 2015 roku wyemitowano tylko 766 tego typu dokumentów.

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze