Zdrowy start w nowy rok szkolny. Porady prof. Januszewicza

Technologie
Zdrowy start w nowy rok szkolny. Porady prof. Januszewicza
Polsat News

- Szkoła powinna być szkołą "w ruchu" - powiedział w programie Nowy Dzień z Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat. Inaczej, zamiast pomóc dzieciom, może im zaszkodzić. Wielkim zagrożeniem dla dzieci są ich ciężkie plecaki. Zdaniem lekarza niewiele pomaga wyposażenie tornistrów w kółka.

Prof. Januszewicz podkreślił, że niezwykle ważny jest waga tornistra. - Jego ciężar nie powinien przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka. Zróbmy wszystko, żeby 30-kilogramowe dziecko nie dźwigało więcej niż 3 kg książek - powiedział profesor Paweł Januszewicz.


Zwrócił uwagę, że niekoniecznie dobrym rozwiązaniem są popularne ostatnio tornistry na kółkach. - Wydaje się, że skoro plecak się ciągnie, to można go dowolnie obciążyć i dziecko da sobie radę. Zapominamy, że później trzeba ten plecak, np. wnieść po schodach - dodał prof. Januszewicz.


"Ruch to zdrowie"


Lekarz przypomniał, że niezwykle ważne jest noszenie odblasków. Jesienią szybko robi się ciemno i trzeba zadbać, aby dzieci wracające ze szkoły były dobrze widoczne na drodze.


- Ruch to zdrowie - uważa prof. Januszewicz. Jego zdaniem, 45 min statycznej lekcji, szczególnie dla małych dzieci, "to troszeczkę za długo". 

 

- Bardzo ważne jest, żeby rozszerzyć zakres ćwiczeń fizycznych, tzw. gimnastyki. Najmniejsze dzieci powinny mieć dwie godziny ruchu dziennie. To niezbędne minimum dla zdrowego rozwoju dziecka - podkreślił lekarz.


"Podstawą dobre śniadanie"


Prof. Januszewicz zauważył, że początek roku szkolnego to czas, kiedy łatwiej jest zauważyć problemy medyczne, które mogą dotykać dzieci, np. wada wzroku.


- Symbolem wady wzroku jest np. to, że dziecko bez sensu reaguje na to, co się dzieje w otoczeniu, szybko się nudzi i przejawia brak zainteresowania - wyjaśnił ekspert medyczny Fundacji Polsat.


Ważne jest także, aby dziecko dobrze się wysypiało.

 

– Małe dzieci potrzebują minimum 10-11 godzin snu, większe minimum 8-9. Podstawą dobrej nauki w ciągu dnia jest także dobre śniadanie – dodał profesor.

 

Polsat News

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie