Szydło obiecywała likwidację daniny. Premier jej nie zniosła. Oburzenie w KGHM

Biznes
Szydło obiecywała likwidację daniny. Premier jej nie zniosła. Oburzenie w KGHM
KGHM

W czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej obecna premier Beata Szydło osobiście zapewniała w Lubinie, że podatek od kopalin zostanie zniesiony. We wstępnym projekcie przyszłorocznego budżetu Polski danina od kopalin jednak nadal figuruje, a KGHM ma odprowadzić z tego tytułu do Skarbu Państwa miliard złotych.

Miliard złotych zapłaci w przyszłym roku KGHM z tytułu podatku od kopalin - wynika z projektu budżetu państwa na 2017 rok.

 

"PiS zlikwiduje ten niesprawiedliwy podatek miedziowy"


Sprawa wzbudza w Zagłębiu Miedziowym spore emocje, bo od czasu wprowadzenia takiej daniny przez poprzedni rząd, niektóre wydziały holdingu stały się nierentowne. Poza tym w październiku - podczas kampanii wyborczej do Parlamentu - Beata Szydło zapewniła mieszkańców Lubina, że wygrana PiS-u oznaczać będzie likwidację tej opłaty.


- Prawo i Sprawiedliwość zlikwiduje ten niesprawiedliwy podatek miedziowy i zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się, a wszystkie środki, które będzie wypracowywał, inwestował w rozwój firmy - powiedziała Beata Szydło w Lubinie przed wyborami parlamentarnymi.

 

"Odpowiedzialność nie pozwala zlikwidować podatku"


Teraz Krzysztof Kubów, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreśla na antenie Radia Wrocław, że odpowiedzialność obecnego rządu za budżet nie pozwala jeszcze na likwidację podatku. Danina będzie jednak mniejsza o jedną trzecią, bo w tym roku wyniesie ona 1,5 miliarda złotych.


- Mam nadzieję, że podatek finalnie zostanie całkowicie zniesiony, natomiast będzie to następowało sukcesywnie w najbliższych latach - powiedział poseł PiS w rozmowie z Radiem Wrocław.


Od czasu wprowadzenia podatku przez poprzedni rząd w kwietniu 2012 roku, koncern KGHM Polska Miedź S.A. wpłacił do Skarbu Państwa 7 mld zł z tego tytułu.


Radio Wrocław

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie