Państwo Islamskie poinformowało o śmierci swojego rzecznika

Świat
Państwo Islamskie poinformowało o śmierci swojego rzecznika
Flickr/Day Donaldson/CC BY-SA 2.0

Państwo Islamskie (IS) poinformowało we wtorek w internecie o "męczeńskiej śmierci" swego rzecznika Abu Mohammeda al-Adnaniego. Portale bliskie dżihadystom podają, że al-Adnani zginął w syryjskim Aleppo.

Według powiązanej z IS agencji Amak, al-Adnani nadzorował tam "działania mające na celu odpieranie operacji militarnych przeciwko Aleppo". Reuters zwraca uwagę, że Państwo Islamskie kontroluje pewne obszary w prowincji Aleppo, ale nie w samym mieście Aleppo, gdzie rebelianci walczą z syryjskimi siłami rządowymi. Amak nie ujawnia, w jakich okolicznościach al-Adnani zginął.

 

Bojownicy wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), a także syryjscy rebelianci wspierani przez Turcję wyparli ostatnio dżihadystów z niektórych obszarów w prowincji Aleppo, odcinając ich od granicy z Turcją i prowadzących tamtędy szlaków zaopatrzeniowych.

 

To on ogłosił utworzenie kalifatu

 

Al-Adnani był jednym z najbardziej znanych przywódców Państwa Islamskiego. Zamieszczał w internecie wiele przesłań audio, w których groził atakami przeciwnikom IS. Latem 2014 r. to on ogłosił utworzenie przez dżihadystów kalifatu na opanowanych przez nich obszarach Iraku i Syrii.

 

W maju al-Adnani wzywał sympatyków Państwa Islamskiego do dokonywania zamachów na Zachodzie podczas ramadanu.

 

Amerykanie wyznaczyli za głowę al-Adnaniego nagrodę wysokości 5 milionów dolarów.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie