Kłopoty elektronicznego giganta. Sprzedawali gadżety w Europie i nie płacili podatków. Są winni 13 mld euro

Biznes
Kłopoty elektronicznego giganta. Sprzedawali gadżety w Europie i nie płacili podatków. Są winni 13 mld euro
PAP/EPA/Shawn Thew
Kłopoty Apple: światowy gigant misi oddac miliardy euro niezapłaconych podatków.

Apple nie płacił praktycznie żadnych podatków od zysków ze sprzedaży w swoich sklepach w Europie - uznała Komisja Europejska, wskazując, że gigant będzie musiał teraz oddać 13 mld euro. Jest to rekordowa suma. Podatek, który płacił światowy gigant sprzedaży elektroniki wynosił 0,005 proc. Korporacja zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Skoncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz w 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków.

 

Nie zapłacili 13 mld euro

 

Z przedstawionych we wtorek w Brukseli konkluzji tego dochodzenia wynika, że teraz Irlandzkie władze podatkowe będą musiały odzyskać około 13 mld euro, które wcześniej nie wpłynęły do kasy państwa od Apple.

 

- Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

 

Mieli stawkę 0,005 proc.

 

Dzięki umowom z Irlandią Apple mógł płacić podatek od wypracowywanych w Europie zysków ze stawką 1 proc. w 2003 r., a w 2014 jeszcze mniejszy - bo według Komisji ze stawką 0,005 proc.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie