Co zrobiłby Polak, gdyby niespodziewanie zyskał 5 mln zł? Niektóre odpowiedzi zaskakują

Biznes
Co zrobiłby Polak, gdyby niespodziewanie zyskał 5 mln zł? Niektóre odpowiedzi zaskakują
pexels.com/CC0

Gdyby komuś nagle trafiło się 5 mln zł, w pierwszej kolejności kupiłby nieruchomość albo przeznaczył pieniądze na pomoc rodzinie. Co dziesiąta osoba zainwestowałaby w rozkręcenie własnego biznesu, co dwudziesta wybrałaby daleką podróż, a co dwusetna kupiłaby dzieła sztuki - wynika z sondażu Deutsche Bank.

- Wiara w to, że nieruchomości są najlepszym pomysłem inwestycyjnym wynika z panującego w powszechnej świadomości społecznej "głodu mieszkaniowego". Nawet ostatnie 20 lat nie przyniosło w tym obszarze całkowitych przemian i wciąż są grupy, których marzenia i aspiracje nie są zaspokojone lub zaspokojone dopiero po zaciągnięciu kredytów. Poza tym za taką sytuację odpowiada niski poziom edukacji ekonomicznej większości Polaków – stąd kierowanie się ku nieruchomości rozumianej jako rzecz stabilna, może trudno zbywalna, ale na pewno nietracąca na wartości - tłumaczy prof. Małgorzata Bombol z SGH.


Najczęściej za 5 mln zł nieruchomości kupiłyby osoby młode, w grupie wiekowej 18-24 lata (69 proc. respondentów). Im respondenci starsi, tym chęć do inwestowania w nieruchomości niższa. Wśród 25-34 latków jest ich 38 proc., natomiast wśród osób najstarszych (powyżej 65. roku życia) – zaledwie 14 proc.


Wsparcie rodziny i własna firma


Drugim najczęściej wskazywanym celem, na który Polak wydałby 5 mln zł, jest pomoc rodzinie. Wskazał go co czwarty respondent. Najbardziej skłonne do takiego gestu były osoby powyżej 55. roku życia (42 proc.).


– To naturalne, że rodzice i dziadkowie czują się często w obowiązku pomagać swoim dzieciom i wnukom. Jak pokazują badania, aż 57 proc. Polaków po 50. roku życia wspiera finansowo swoje dzieci i wnuki – zauważa  prof. Małgorzata Bombol.


Na trzecim miejscu jest inwestycja w założenie własnej firmy. Taki wskazało  prawie 7 proc. badanych, w tym przede wszystkim ludzie młodzi.


5 mln na własny biznes przeznaczyłby co piąty pytany w wieku 18-24 lata. - Założenie własnej firmy postrzegane jest jako szansa na ponadprzeciętne zarobki, wolność i samorealizację - ocenia Monika Szlosek z Deutsche Banku.  

 

5 mln


Polak-milioner rozważny i romantyczny


5,5 proc. pytanych Polaków z nich wykorzystałoby wygraną bądź odziedziczoną fortunę na spłatę swoich długów. Na wsparcie edukacji dzieci np. poprzez wysłanie ich na zagraniczny uniwersytet, zdecydowałoby się 5,1 proc.


Niewiele mniej badanych osób skłonne byłoby wydać hipotetyczne miliony na przyjemności. Najwięcej, bo 5,2 proc., chciałoby się wybrać w daleką podróż, np. dookoła świata, a 2,5 proc. chciałoby kupić dom lub apartament za granicą.


Ponad 5 proc. oddałoby pieniądze na cele charytatywne. Zaledwie 3 pytanych na 100 deklaruje  rzuciłoby obecną pracę i już nigdy więcej nie pracowało.


Polacy niezbyt wierzą też w zalety rynku kapitałowego - tylko ponad  4 proc. przeznaczyłoby pieniądze na fundusz inwestycyjny, a ponad 2 proc. zainwestowałoby na giełdzie.

 

polsatnews.pl; infografika: Deutsche Bank

 

ptw/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze