Premier Szydło weźmie udział w konsultacjach dot. konsekwencji Brexitu

Polska
Premier Szydło weźmie udział w konsultacjach dot. konsekwencji Brexitu
PAP/Radek Pietruszka

Premier Beata Szydło weźmie w poniedziałek udział w konsultacjach poświęconych konsekwencjom wyjścia Wielkiej Brytanii z UE oraz procesowi wypracowania nowych relacji między UE i Zjednoczonym Królestwem - poinformowała kancelaria premiera.

- Z inicjatywy premier Beaty Szydło i (wiceszefa MSZ) Konrada Szymańskiego w poniedziałek odbędą się konsultacje z przedstawicielami różnych grup zawodowych i różnych środowisk. Konsultacje mają dotyczyć ewentualnych, potencjalnych skutków Brexitu dla Polski oraz tego, w jaki sposób Brexit będzie wpływał na polską gospodarkę - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

"Chcemy uwzględnić perspektywę firm i obywateli"

 

Premier w lipcu w Sejmie zapowiedziała, że rząd rozpoczyna konsultacje społeczne z organizacjami pracowniczymi, przedsiębiorcami i środowiskami eksperckimi ws. Brexitu. - Chcemy w negocjacjach z Wielką Brytania uwzględnić perspektywę firm i obywateli - zadeklarowała wówczas szefowa rządu.

 

Według Szydło konieczne jest uregulowanie kwestii: swobody przepływu osób, uznawania kwalifikacji zawodowych, wzajemnych relacji handlowych, udziału Wielkiej Brytanii w finansowaniu budżetu UE, współpracy naukowej, sytuacji studiujących na Wyspach oraz wsparcia dla rolnictwa po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Wspólnej Polityki Rolnej.

 

Negocjacje na temat warunków wyjścia z Unii

 

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. Brytyjski rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków "rozwodu".

 

16 września na nieformalnym szczycie UE w stolicy Słowacji unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie