Podlaskie chce skutecznej walki z pomorem świń. To myśliwi mają ograniczyć liczbę dzików

Polska
Podlaskie chce skutecznej walki z pomorem świń. To myśliwi mają ograniczyć liczbę dzików
Polsat News
Na Podlasiu od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015 roku odstrzelono w ramach umowy kół łowieckich z samorządem 470 dzików na obszarach objętych ograniczeniami związanymi z ASF.

Sejmik województwa podlaskiego przyjął w poniedziałek stanowisko z propozycjami, które miałyby pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chce m.in., by myśliwi pomogli maksymalnie ograniczyć populację dzików w regionie. Stanowisko przygotował zarząd województwa. Skierowane jest m.in. do premier Beaty Szydło oraz do ministrów rolnictwa, środowiska oraz finansów.

To właśnie w województwie Podlaskim w lutym 2014 roku odnotowano pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików i ogniska tej choroby u trzody chlewnej. Od początku sierpnia służby weterynaryjne notują co kilka dni kolejne ogniska ASF. Na osiemnaście ognisk tej choroby, czternaście odnotowano w województwie podlaskim.

 

Zastrzelili prawie 500 dzików

 

W lutym ubiegłego roku podlaski sejmik podjął uchwałę o interwencyjnym odstrzale dzików w regionie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu przez te zwierzęta wirusa. Członek zarządu województwa Stefan Krajewski powiedział na poniedziałkowej sesji sejmiku, że od 1 kwietnia do 30 czerwca 2015 roku odstrzelono w ramach umowy kół łowieckich z samorządem 470 dzików na obszarach objętych ograniczeniami związanymi z ASF.

 

Zwrócił uwagę na wprowadzenie przez rząd programu bioasekuracji gospodarstw i akcję informacyjną na jej temat wśród rolników.

 

W przyjętym stanowisku sejmik apeluje jednak o zintensyfikowanie działań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i niwelowania jej skutków. Propozycje radnych, to monitorowanie populacji dzików i jej "maksymalne ograniczenie" przez myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego, uruchomienie w regionie laboratorium badania próbek pod kątem występowania wirusa.

 

Nie ograniczać produkcji

 

Radni zaapelowali także, aby nie ograniczać produkcji zakładów przetwórczych i rzeźni działające na obszarach objętych ograniczeniami związanymi z ASF, jeśli obracają żywcem i mięsem z terenów, na których takie ograniczenia nie obowiązują. Zaproponowali też szkolenia dla przetwórców mięsa, a w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - działania wspierające, takie jak stałe dopłaty do produkcji wieprzowiny w związku ze spadkiem jej cen czy fundusze na zmianę profilu działalności rolniczej.

 

"Sejmik województwa podlaskiego pokłada nadzieję, iż we współpracy z rządem RP poczynione zostaną wszystkie działania, które ograniczą do minimum ryzyko związane z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa oraz zminimalizują skutki występowania wirusa ASF" - zapisano, w przyjętym stanowisku. Zostało ono przyjęte prawie jednogłośnie - tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu.

 

W dyskusji poprzedzającej głosowanie radni zwracali przede wszystkim uwagę na - ich zdaniem - konieczne dalsze ograniczenie liczby dzików w regionie. Padło nawet słowo "depopulacja" w terminie do końca 2016 roku. Ostatecznie takie określenie nie znalazło się w stanowisku, jest tam mowa o "maksymalnym ograniczeniu" populacji tych zwierząt na zagrożonym terenie.

 

Zespół i infolinia dla hodowców żywca

 

Jak poinformowała po południu rzeczniczka wojewody podlaskiego Anna Idźkowska, przy wojewodzie powołany został zespół, do którego zadań będzie należało m.in. informowanie rolników o sposobach postępowania w strefach z ograniczeniami związanymi z ASF, a także "przedstawianie propozycji zapobiegania wirusowi afrykańskiego pomoru świń i rozwiązywania problemów związanych z występowaniem tego wirusa".

 

Pod numerem telefonu 85 74 39 430 od wtorku (30 sierpnia) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim ma działać infolinia dla rolników. Będzie tam można np. zgłaszać wszelkie informacje, które powinny być przekazane do służb weterynaryjnych lub władz.

 

Numer ma być czynny do odwołania. Jak dodała Anna Idźkowska, w godzinach pracy urzędu odpowiedzi będą udzielane na bieżąco, poza godzinami pracy - pytania będą zbierane przez pracownika wydziału zarządzania kryzysowego. "Specjaliści będą oddzwaniać i udzielać informacji" - dodała.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie