Niemcy nie wiedzą, gdzie jest prawie 9 tys. nieletnich uchodźców

Świat
Niemcy nie wiedzą, gdzie jest prawie 9 tys. nieletnich uchodźców
PAP/EPA/Yannis Kolesidis
Na zdjęciu: afgański chłopiec śpi na plastikowej łódce na terenie opuszczonego dawnego międzynarodowego lotniska w Atenach (Grecja), w którym uchodźcy znaleźli tymczasowe schronienie.

Liczba niepełnoletnich uchodźców uznanych za zaginionych w Niemczech prawie podwoiła się od początku roku i na początku lipca wynosiła 8991 - podała w poniedziałek niemiecka gazeta "Neue Osnabruecker Zeitung", powołując się na dane Federalnego Urzędu Kryminalnego. 1 stycznia liczba nieletnich uchodźców, których zaginięcie zostało zgłoszone, wynosiła 4749.

Rzeczniczka Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) zastrzegła, że przedstawione dane nie dają dokładnego poglądu na faktyczną liczbę zaginionych dzieci i nastolatków.

 

Dzieci jadą w odwiedziny

 

"Wielokrotnie dziecko oddala się (...) po to, aby odwiedzić rodziców, krewnych lub znajomych w innym mieście w Niemczech lub w innym kraju europejskim" - podkreśliła rzeczniczka tego urzędu.

 

Niemieckie władze często nie są informowane przez rodzinę o odnalezieniu się niepełnoletniego, przez co jego dane pozostają w bazie osób zaginionych.

 

Zgłaszają kilka razy

 

Często zdarza się też, że ta sama osoba jest zgłaszana jako zaginiona kilkakrotnie, np. gdy zmienia miejsce pobytu. Chaosowi sprzyja fakt, że wielu niepełnoletnich nie ma paszportów, a ich dane nie są ustalone lub są zapisywane na różne sposoby.

 

Według BKA większość przypadków zaginięć nieletnich uchodźców nie ma podłoża kryminalnego i brakuje przesłanek świadczących, aby jakaś część zaginionych trafiała w ręce organizacji przestępczych. Większość młodocianych uchodźców uznanych za zaginionych (8046) ma od 14 do 17 lat. Mniejszość stanowią dzieci w wieku 13 lat i młodsze (867). Tylko 78 zaginionych osób miało więcej niż 18 lat.

 

Niewolnicza praca i usługi seksualne

 

W marcu Europejski Urząd Policji (Europol) szacował liczbę zaginionych na terytorium Niemiec dzieci imigrantów na 5 tysięcy. Wcześniej urząd ten wyrażał obawy, że niepełnoletni migranci mogli wpaść w ręce organizacji wykorzystujących ich do niewolniczej pracy lub zmuszać do świadczenia usług seksualnych.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie