Medale "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" wręczono w Łodzi

Polska
Medale "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" wręczono w Łodzi
PAP/Grzegorz Michałowski
Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari (L) oraz wnuczka i prawnuczka odznaczonych Heleny i Stanisława Podrzyckich - Roksana Dejmanowska-Zemko (C) i Slobodanka Zemko (P), fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Waleria i Marcin Świetlikowie oraz Helena i Stanisław Podrzyccy zostali pośmiertnie uhonorowani medalem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

- Ambasada Izraela często organizuje uroczystości, na których wręczane są medale "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". To nasza najważniejsza misja od 26 lat. W żydowskiej tradycji jest legenda, która mówi, że świat będzie istnieć tak długo, jak będzie na nim 36 świętych. W strasznych czasach II wojny światowej było ich o wiele więcej - podkreśliła ambasador Izraela Anna Azari.

 

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari (L) i wnuczka odznaczonych Walerii i Marcina Świetlików - Dorota Janiszewska (P)

 

Medal nadany pośmiertnie Walerii i Marcinowi Świetlikom odebrała ich najmłodsza wnuczka Dorota Janiszewska; w imieniu nieżyjących dziadków Heleny i Stanisława Podrzyckich wystąpiła Roksana Dejmanowska-Zemko z córką Slobodanką Zemko.

 

- Nie mam innych pamiątek po dziadkach, więc ten medal jest dla mnie bezcenny. To dowód, jak niezwykłymi ludźmi byli - podkreśliła Janiszewska.

 

Poszukując potwierdzenia opowieści swojego ojca - jedynego żyjącego świadka ocalenia żydowskiej dziewczynki Feli przez małżeństwo Świetlików - Janiszewska trafiła w internecie na stronę Yad Vashem i Shoah Foundation - to zbiór wideorelacji ocalałych i świadków holocaustu założony przez reżysera Stevena Spilberga. Tam odnalazła dowód ich bohaterstwa w postaci relacji ocalonej Fajgi Rosenblut.

 

Uroczystość pośmiertnego uhonorowania dwóch rodzin, które w czasie niemieckiej okupacji zaryzykowały własnym życiem, by uratować dwie żydowskie dziewczynki, odbyła się w ramach obchodów 72. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, znajdującym się w pobliżu pomnika Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz pomnika Jana Karskiego i obelisku upamiętniającego Żegotę.

 

 

- W setną rocznicę urodzin Jana Karskiego stworzyliśmy klub, do którego należą uczniowie łódzkich szkół. W tym roku nasz projekt dotyczy właśnie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Rozmawiamy z młodzieżą o tym, że bycie Sprawiedliwym nie dotyczy tylko okresu wojny, ale że wartości, którymi kierowali się Sprawiedliwi w czasie wojny, są potrzebne zawsze, bo wszędzie są ludzie, którzy potrzebują naszego wsparcia - zaznaczyła dyrektor Centrum Joanna Podolska.

 

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Marian Turski, podczas uroczystości wręczenia medali "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata"

 

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem - za załugi osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z zagłady podczas II wojny światowej. Wręczeniu odznaczenia towarzyszy uwiecznienie nazwiska uhonorowanych na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.

 

Na medalu znajduje się sentencja "Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat". W styczniu 2016 r. liczba odznaczonych na całym świecie wynosiła 26 120 osób. Polacy stanowią największą grupę wśród Sprawiedliwych - jest ich 6620.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie