Kolumbia: rebelianci ogłaszają definitywne przerwanie działań zbrojnych. Po 50 latach

Świat
Kolumbia: rebelianci ogłaszają definitywne przerwanie działań zbrojnych. Po 50 latach
Przywódca FARC Rodrigo Londono Echeverri, Fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

Cztery dni po ogłoszeniu układu pokojowego z rządem Kolumbii lewicowi rebelianci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) zapowiedzieli definitywne przerwanie działań zbrojnych.

Przywódca FARC Rodrigo Londono polecił przerwanie działań od północy z niedzieli na poniedziałek czasu lokalnego. Wcześniej zaprzestanie walk ogłosił prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos.


Rząd Kolumbii i lewicowi rebelianci z FARC ogłosili w środę oficjalnie zawarcie układu pokojowego, który ma zakończyć trwającą od 50 lat wojnę partyzancką w tym kraju.


Zawarcie układu ogłoszono w Hawanie, w obecności przedstawicieli Kuby i Norwegii, które były mediatorami w rozmowach pokojowych.


Historyczne porozumienie, osiągnięte po czterech latach rokowań, musi być jeszcze zaaprobowane przez Kolumbijczyków w referendum.


Układ przewiduje m.in. rozwiązanie oddziałów partyzanckich FARC oraz zobowiązuje rząd Kolumbii do przeprowadzenia radykalnej reformy rolnej, modyfikacji programu zwalczania podziemia narkotykowego oraz rozszerzenia interwencji państwa w najbardziej zaniedbanych rejonach kraju.


Zginęło ponad 220 tys. osób


Wojna partyzancka w Kolumbii była jednym z najdłużej trwających konfliktów zbrojnych na świecie i doprowadziła kraj na skraj upadku. Rebelianci, uzyskujący dochody m. in. od plantatorów i handlarzy kokainą, walczyli z wojskami rządowymi dążąc do obalenia - jak twierdzili - "oligarchów będących sługusami USA".


Wojna kosztowała życie ponad 220 tys. osób. Dziesiątki tysięcy uznawanych jest za zaginione a ponad 5 mln musiało uciekać ze swoich domów.


Rebelianci zmuszeni zostali w końcu do podjęcia rokowań z rządem po serii dotkliwych porażek na polu walki i w rezultacie stałego topnienia własnych szeregów, do obecnego poziomu 7,5 tys. żołnierzy.


Rokowania pokojowe rozpoczęły się w listopadzie 2012 r. w Hawanie, jednak brak wzajemnego zaufania powodował, że ich postęp był bardzo powolny. Przełom nastąpił we wrześniu ubiegłego roku, kiedy prezydent Santos przedstawił w Hawanie kompromisową propozycję przewidującą m. in. zbadanie zbrodni wojennych dokonanych przez obie strony, ukaranie winnych i wypłacenie odszkodowań ofiarom.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie