Burmistrz Augustowa pokona 170 km kajakiem. Popłynie do litewskiego uzdrowiska

Polska
Burmistrz Augustowa pokona 170 km kajakiem. Popłynie do litewskiego uzdrowiska
J. Koniecko/augustow.pl
Śluza w Białobrzegach

Na niecodzienny pomysł wpadł burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. Wraz z czołowymi kajakarzami ziemi augustowskiej organizuje spływ kajakowy szlakiem zabytkowego Kanału Augustowskiego. Popłynie na spotkanie z partnerami z Litwy i Białorusi - merami Grodna i Druskiennik.

– To pierwszy w historii spływ kajakami wyczynowymi trasą Kanału Augustowskiego – podkreśla burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – Organizuję ten spływ, aby pokazać, jak ważne jest budowanie partnerskich relacji z sąsiadami, opartymi na zaufaniu i współpracy we wszystkich sferach życia – od gospodarki i spraw społecznych, przez edukację i kulturę po sport i turystykę – dodaje burmistrz.


Augustów współpracuje z litewskim uzdrowiskiem Druskienniki od 2007 r., a z białoruskim Grodnem od 2008 r.

 

Kanał Augustowski, który powstał w XIX wieku, aby połączyć dopływy Wisły z Niemnem i umożliwić żeglugę aż do Bałtyku.

 

Ma długość 103,4 km. Nie spełnił w swojej historii gospodarczej funkcji, natomiast jest niezwykle malowniczą i wyjątkową atrakcją turystyczną.

 

Przez rzeki, jeziora i granice

 

Walulik na wyczynowych kajakach K4 pokona trasę o długości ponad 170 km, przez 3 rzeki, 10 jezior i dwie granice rzeczne. Jeden z odcinków o długości 35 km z Niemnowa do Grodna kajakarze przepływać będą pod prąd rzeki Niemen.


Spływ kajakowy Augustów - Grodno - Druskienniki rozpocznie się w niedzielę 4 września o godz. 12.00 na rzece Netcie w Augustowie. Pierwszego dnia kajakarze pokonują 40 km. Następnego dnia, w poniedziałek 5 września ok. godz. 12.00 kajakarze przekroczą granicę polsko-białoruską na śluzie Kurzyniec na przejściu rzecznym Rudawka-Lesnaja. We wtorek 6 września burmistrz Augustowa wraz z załogą pokona najtrudniejszy 35 km odcinek od śluzy Niemnowa do Grodna płynąc pod prąd rzeki Niemen.

 

 

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie