Biały Dom: podczas szczytu G20 Obama spotka się z Erdoganem

Świat
Biały Dom: podczas szczytu G20 Obama spotka się z Erdoganem
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/U.S. Embassy, Jakarta/CC BY-ND 2.0

Prezydent USA Barack Obama spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w niedzielę, na marginesie szczytu G20 w Chinach - podał w poniedziałek Biały Dom. Przywódcy mają rozmawiać o konflikcie syryjskim oraz sytuacji w Turcji po próbie puczu.

Prezydent Obama chce poruszyć temat próby wojskowego zamachu stanu, do której doszło w Turcji 15 lipca, oraz "naszej kampanii przeciw Państwu Islamskiemu i naszych wysiłków na rzecz stabilności w Syrii i opanowania kryzysu migracyjnego" - oświadczył na konferencji prasowej zastępca prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

 

Turecka ofensywa w Syrii

 

24 sierpnia Turcja rozpoczęła ofensywę na północy Syrii wymierzoną w dżihadystyczne Państwo Islamskie oraz kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uznaje za organizację terrorystyczną. Z kolei Stany Zjednoczone udzielają im poparcia, co jest źródłem trwających od miesięcy napięć między Waszyngtonem a Ankarą.

 

Przedstawiciele Ankary utrzymują, że celem ofensywy jest wyparcie z graniczącej z Turcją północnej Syrii bojowników IS oraz uniemożliwienie Kurdom poszerzenia kontrolowanego przez nich terytorium. Zdaniem obserwatorów jednym z zamiarów Ankary jest powstrzymanie Kurdów z YPG przed zajęciem Dżarabulusu, położonego strategicznie przy granicy z Turcją.

 

Krytyka USA i NATO

 

Starcia sił tureckich z niektórymi syryjskimi ugrupowaniami opozycyjnymi wywołały w poniedziałek krytykę USA i NATO. Zachód niepokoi również sytuacja wewnętrzna Turcji po lipcowej próbie puczu, po której w tym kraju w ramach czystek zwolniono już bądź zawieszono w obowiązkach ok. 80 tysięcy pracowników służby cywilnej, wymiaru sprawiedliwości, policji.

 

O zorganizowanie puczu Ankara oskarża islamskiego kaznodzieję Fetullaha Gulena, który od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA i zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu. Tureckie władze domagają się wydania Gulena, by go osądzić i skazać w Turcji. Amerykańskie władze informowały, że do ekstradycji Gulena konieczne będzie wystarczająco wiele danych i dowodów.

 

Rozmowa "na marginesie szczytu" z Putinem

 

W poniedziałek doradca amerykańskiego prezydenta poinformował również, że na razie nie wiadomo, czy podczas szczytu w Chinach dojdzie do formalnego dwustronnego spotkania Obamy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rhodes dodał jednak, że dwaj przywódcy "na marginesie szczytu" na pewno będą rozmawiać m.in. o konflikcie na Ukrainie czy sytuacji w Syrii.

 

PAP

wjk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie