MSZ Polski, Francji i Niemiec: chcemy wzmocnić UE

Świat
MSZ Polski, Francji i Niemiec: chcemy wzmocnić UE
PAP/EPA/MARTIN SCHUTT

Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania - zaznaczyli w niedzielę we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego.

W niedzielę przypada 25. rocznica ustanowienia Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzą Polska, Niemcy i Francja. Z tej okazji na zamku Ettersburg koło Weimaru doszło do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta. W rozmowach wzięli udział ministrowie Witold Waszczykowski, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault.

 

We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji podkreślili konieczność zrozumienia przyczyn postaw eurosceptycznych w kontekście wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. - Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania - napisali.

 

Jak zaznaczyli, chcą pokazać, że Unia Europejska może osiągnąć więcej niż każde państwo w pojedynkę "zarówno w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, migracji i uchodźstwa, jak i zwiększania konkurencyjności, wzrostu oraz zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży".

 

Szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault mówił, że Francja zaproponuje spotkanie Trójkąta Weimarskiego "na najwyższym szczeblu" w listopadzie. Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał Trójkąt Weimarski "doprawdy wielką historią sukcesu".

 

Propozycja konsultacji z państwami Grupy Wyszehradzkiej

 

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zaznaczyli również potrzebę "europejskich cywilnych i wojskowych zdolności planistycznych i dowodzenia" dla swoich operacji reagowania kryzysowego. - Podkreślamy potrzebę trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie - dodali.

 

Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego zaproponowali odbywanie konsultacji m.in. z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

"Musimy pracować na rzecz deeskalacji sytuacji na Ukrainie"

 

Steinmeier powiedział dziennikarzom, że szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego zgodnie uznali, iż potrzebne są większe wysiłki międzynarodowe mające na celu położenie kresu walkom na Ukrainie. Wskazał, że nie ma wystarczającego postępu, jeśli chodzi o implementację tego, co uzgodniono w porozumieniach mińskich. Powiedział, że przedstawiciele Zachodu rozmawiają z Rosją i Ukrainą, by zachęcić je do realizacji tych porozumień. - Musimy pracować na rzecz deeskalacji sytuacji - podkreślił.

 

Agencja dpa zwraca uwagę, że w deklaracji niewiele uwagi poświęcono problematyce uchodźców, ograniczając się do nazwania jej "jednym z wielkich wyzwań naszych czasów". Steinmeier zapewnił jednak, że tematyka ta nie będzie pomijana podczas dalszych konsultacji.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie