Pogrzeby ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Żałoba narodowa

Świat
Pogrzeby ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Żałoba narodowa
AP

W trzęsieniu ziemi we Włoszech - według najnowszych informacji - zginęło co najmniej 291 osób. Rannych jest prawie czterysta. We Włoszech sobota jest dniem żałoby narodowej. W państwowych uroczystościach wzięli udział między innymi prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Matteo Renzi. W mieście Ascoli Piceno odbył się pogrzeb państwowy 35 ofiar trzęsienia.

Jak podaje agencja Reutera, choć akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi wciąż trwa, niewielkie są już nadzieje na znalezienie żywych wśród ruin miasteczek dotkniętych przez kataklizm.

 

W sobotę rano prezydent Mattarella udał się do położonych w regionie Lacjum najbardziej poszkodowanych miejscowości. Jak podaje włoski dziennik "La Stampa", prezydent rozmawiał z ratownikami i dziękował im za ich pracę. Rozmawiał także z mieszkańcami: Nie zostawimy was samych. Nie martwcie się - obiecał.

 

Po uroczystościach pogrzebowych prezydent i premier spotkali się z żałobnikami. - Razem zdecydujemy, co dalej, ale najważniejsze to by się nie załamywać - powiedział premier Renzi do młodej osoby.

 

Najnowszy bilans tragedii to 291 ofiar śmiertelnych - wynika z danych włoskiej Obrony Cywilnej. Dotychczas spod gruzów służbom ratowniczym udało się wydostać 238 żywe osoby.

 

2,5 tys. ludzi bez dachu nad głową

 

W środę nad ranem trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera nawiedziło środkowe Włochy. Najciężej dotknięte zostały miejscowości na styku regionów Umbria, Lacjum i Marche. Według włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii od tego czasu w rejonie nastąpiło ponad 1,3 tys. wstrząsów wtórnych; najmocniejszy o sile 4,2 w skali Richtera.


W wyniku katastrofy ok. 2,5 tys. ludzi pozostało bez dachu nad głową.

 

PAP, Polsat News

grz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie