"Nie bądź kozak! Pęseta albo kontakt z lekarzem". Zobacz film, w którym GIS ostrzega przed kleszczami

Technologie
"Nie bądź kozak! Pęseta albo kontakt z lekarzem". Zobacz film, w którym GIS ostrzega przed kleszczami
gis.gov.pl

Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla dzieci i dorosłych; na ich ukąszenie narażeni jesteśmy nie tylko w lesie, ale także w przydomowym ogródku i miejskim parku - przypomina GIS i rysunkowym filmem edukuje, co należy, a czego nie można robić, w przypadku ukąszenia.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że kleszcze wywołują groźne dla zdrowia choroby, m.in. boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.
GIS podkreśla, że ukąszenie kleszcza często nie zostaje zauważone przez człowieka z powodu znieczulających właściwości jego śliny. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne.


Inspekcja przygotowało krótki, trwający niewiele ponad minutę, rysunkowy filmik, który pokazuje co należy robić, w przypadku ukąszenia.


"Uświadom to sobie"


Zalecenia przekazano w formie hip-hopowej melorecytacji. "Kleszcz czuje się lepiej, gdy jest ładna pogoda, letnia aura, miejsca w parkach, zwabia go woda, łatwa droga. Odsłaniasz ciało - to kusi kleszcza więc na wszelkich wyprawach nogawka i długi rękaw. (...) Legenda krąży. Ktoś błędnie podpowie, co zrobić jak ukąsi. Uświadom to sobie. Tłuszcz, alkohol, dezynfekcja - tłum namawia. Stop! Tak tylko wkurzasz kleszcza. (…)Nie bądź kozak, pęseta albo kontakt z lekarzem - damy taką radę" - słychać zza rysunkowego kadru. 

 


Ochrona przed kleszczami


Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach kwasu masłowego obecnego w pocie.


Zaleca się, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie kleszcze - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych, za uszami. Jeśli już dojdzie do ukąszenia kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie