Bangladesz: w operacji policji zginął organizator zamachu w Dhace

Świat
Bangladesz: w operacji policji zginął organizator zamachu w Dhace
Reuters

Podczas operacji w pobliżu Dhaki zginęło trzech dżihadystów, w tym domniemany organizator zamachu z 1 lipca na restaurację w Gulshan, ekskluzywnej dzielnicy stolicy, w wyniku którego zginęło 20 osób - podała w sobotę banglijska policja.

Policjanci zjawili się w kryjówce terrorystów w mieście Narajongońdź, leżącym ok. 25 km na południe od Dhaki. Między funkcjonariuszami a terrorystami doszło do trwającej około godziny wymiany ognia - powiedział w rozmowie z AFP jeden z policyjnych dowódców Sanwar Hossain.


Jak podaje AFP, w toku operacji zginął poszukiwany po zamachu w Dhace, posiadający kanadyjski i banglijski paszport, Tamim Czoudhury. - Czoudhury zginął. Był mózgiem ataku w Gulshan - oświadczył oficer policji cytowany przez agencję.


Według rozmówcy AFP, Czoudhury był również szefem zakazanej lokalnej grupy Dżamaat ul-Mudżahidin Bangladesz (JMB), którą władze kraju oskarżają o przeprowadzanie licznych zamachów oraz dokonywanie zabójstw cudzoziemnców i członków mniejszości religijnych. Według policji Czoudhury przybył do Bangladeszu z Kanady trzy lata temu i od tego czasu organizował i finansował kampanię, której celem była radykalizacja młodych muzułmanów.


Atak w trakcie ramadanu


2 lipca terroryści zaatakowali restaurację Holey Artisan Bakery późnym wieczorem, kiedy lokal był pełen gości. Według właściciela lokalu, który zdołał uciec, do środka weszli mężczyźni uzbrojeni w broń ręczną, granaty i ładunki wybuchowe. Otworzyli ogień, krzycząc "Allah Akbar" ("Bóg jest wielki"). W wyniku zamachu zginęło 20 osób, w tym 18 cudzoziemców.


Zaatakowana restauracja była popularna wśród cudzoziemców, w tym dyplomatów. Do ataku doszło w trakcie ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.


Jak podaje AFP, dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy przyznali się do zamachu, opublikowali zdjęcia wykonane podczas zamachu jeszcze przed szturmem policji. Jednak władze Bangladeszu zaprzeczają, by na terytorium kraju działała jakakolwiek międzynarodowa grupa terrorystyczna i odpowiedzialnością za atak obarczają grupę JMB.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie