Idą zmiany w Lidze Mistrzów. Zyskają na nich najbogatsi

Sport
Idą zmiany w Lidze Mistrzów. Zyskają na nich najbogatsi
PAP/EPA/Sebastien Nogier
Puchar Mistrzów

Legia Warszawa awansowała do Champions League niemal w ostatniej chwili - już niedługo droga do najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywek klubowych będzie znacznie trudniejsza dla zespołów ze słabszych lig.

Od sezonu 2018/19 cztery czołowe ligi europejskie - obecnie to ligi hiszpańska, niemiecka, angielska i włoska - będą miały zagwarantowane po cztery miejsca dla swoich czołowych drużyn w fazie grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów. O zmianach w rozgrywkach poinformowała w piątek UEFA.

 

Przy obecnie obowiązującym systemie trzy najlepsze według rankingu UEFA ligi krajowe - są nimi na tę chwilę rozgrywki w Hiszpanii, Niemczech i Anglii - mają zapewnione trzy miejsca w fazie grupowej LM. Zespoły z czwartej pozycji w tabeli muszą walczyć w kwalifikacjach.

 

Czwarta w rankingu liga - obecnie jest nią włoska - ma zagwarantowane dwa miejsca, a trzeci zespół z tabeli występuje w eliminacjach.

 

UEFA ugięła się

 

Zmiany nastąpiły po tym, jak czołowe kluby zaczęły dyskusję o możliwości stworzenia Superligi, w której rywalizacja toczyłaby się bez nadzoru UEFA.

 

Kilku czołowych zespołów, jak np. Manchester United, Liverpool, Inter Mediolan czy AC Milan, zabraknie w tym sezonie w LM po słabszej grze w krajowych rozgrywkach.

 

Dyrektor rozgrywek UEFA Giorgio Marchetti w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że format LM nie zmieni się od sezonu 2018/19 i w fazie grupowej nadal będą występować 32 zespoły, a etap ten poprzedzą kwalifikacje. Więcej miejsc będzie jednak od razu zarezerwowanych dla najbogatszych i najsilniejszych.

 

polsatnews.pl, PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie