Czarzasty o reprywatyzacji: wszyscy w Warszawie wiedzieli, co się dzieje

Polska
Czarzasty o reprywatyzacji: wszyscy w Warszawie wiedzieli, co się dzieje
Polsat News

- To była taka "ciepła zmowa milczenia". Myślę, że tych przewałów, bo to chyba właściwe słowo, choć niezbyt eleganckie, była masa - powiedział w "Graffiti" w Polsat News Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD, odnosząc się do okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie - przy przedwojennej ul. Chmielnej 70, obok Pałacu Kultury. Jej wartość to nawet 160 mln zł.

Sprawa reprywatyzacji działki na pl. Defilad (pod dawnym adresem Chmielna 70) wzbudza ogromne kontrowersje. Miasto zwróciło ją w 2012 r.

 

Tymczasem ostatnio Ministerstwo Finansów znalazło dokumenty, z których wynikać ma, że byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało przyznane odszkodowanie na mocy układu zawartego jeszcze przez rząd PRL z Królestwem Danii.

 

W tamtym okresie tzw. układ indemnizacyjny (odszkodowawczy) zakładał przejęcie przez Danię wszelkich roszczeń obywateli duńskich wobec Polski z tytułu nacjonalizacji majątków należących do obywateli tego kraju w Polsce.

 

"Nikt się wtedy tym nie chciał zająć"

 

- Wszyscy w Warszawie wiedzieli, co się dzieje. Nawet był doniesienia do prokuratury. My, jako SLD, nawet w 2010 roku donosiliśmy do prokuratury i nikt się wtedy tym nie chciał zająć - powiedział szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

 

- Myślę, że tych przewałów, bo to chyba jest właściwe słowo, choć niezbyt eleganckie, była masa. Nie wskazuję winnych, ale to i tak wyjdzie na wierzch, dlatego że ci zwolnieni w tej chwili zaczną opowiadać, kto im to kazał zrobić, jak to wszystko wyglądało i bronić się. Za późno - skwitował Czarzasty.

 

"Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji"

 

W ocenie Włodzimierza Czarzastego, sytuacja wokół afery reprywatyzacyjnej jest "rozwojowa".

 

- Myślę, że pani Gronkiewicz-Waltz "zapłaci za to głową" i  chyba powinna - stwierdził polityk. Szef Sojuszu przyznał, że "wszystkich winnych w tej sprawuie należy ukarać", a prezydent Warszawy powinna podać się do dymisji.

 

- Wiedziała o tym, co się dzieje przez wiele lat i ewidentnie pokazała brak nadzoru - wskazał Czarzasty.

 

Jego zdaniem na aferze reprywatyzacyjnej straci również Platforma Obywatelska. - PO też o tym wiedziała, bo przecież Gronkiewicz-Waltz jest wiceszefem tej partii - przypomniał polityk Sojuszu.

 

Polsat News

 

 

wjk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze