10 minut na randkę. Speed dating po raz pierwszy dla seniorów

Kultura
10 minut na randkę. Speed dating po raz pierwszy dla seniorów
Senior Speed Dating

W Polsce działają już portale randkowe dla samotnych seniorów, a teraz będą oni mogli znaleźć bratnią duszę także dzięki wywodzącemu się ze Stanów Zjednoczonych "szybkiemu randkowaniu". Pierwsza impreza z cyklu Senior Speed Dating odbędzie się już 30 września w Warszawie.

Poczucie samotności może u osób starszych zwiększać o 14 proc. ryzyko przedwczesnej śmierci - wynika z badań przeprowadzonych przez Johna Cacioppo, światowej sławy psychologa zawodowo zajmującego się samotnością.

 

Dlatego, by seniorzy żyli 100 lat, potrzebne im towarzystwo. Do tej pory w Warszawie mogli brać udział w "dancingach międzypokoleniowych", zapisać się do agencji castingowej dla seniorów i walczyć o angaże w filmach, albo zostać "międzypokoleniowym DJ-em" dzięki nauce w specjalnej seniorskiej akademii.

 

Jednak imprez, których celem byłoby łączenie seniorów w pary, jeszcze nie było. Tym bardziej speed dating, czyli tzw. szybkiego randkowania polegającego na tym, że w czasie jednego wieczoru uczestnicy imprezy odbywają kilka kilkuminutowych randek-rozmów, a potem decydują, z kim im się najlepiej konwersowało. I jeśli ta osoba podziela ich zdanie, mogą wymienić się numerami telefonów i pójść na kolejną, już bardziej tradycyjną randkę.

 

"Wybrać się na spacer, ugotować obiad"

 

Właśnie dlatego Paulina Braun, która od 5 lat zajmuje się aktywizowaniem seniorów m.in. na "dancingach międzypokoleniowych" postanowiła zorganizować pierwszy w Warszawie Senior Speed Dating.

 

- Organizując imprezy dla seniorów zauważyłam, że jest bardzo dużo samotnych pań, fajnych kobiet, które niekoniecznie szukają partnera, z którym chciałyby mieszkać, czy iść do ołtarza, ale takiego, z którym można wybrać się na spacer, ugotować wspólnie obiad, albo pojechać na wakacje – powiedziała Paulina Braun w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Jak dodała, panowie-seniorzy "albo są zajęci, albo oglądają się za młodszymi, które nie są nimi zainteresowane". Dlatego seniorów trudno połączyć w pary. A, że ona sama - jak mówi – stała się swoistym jednoosobowym "biurem matrymonialnym", postanowiła stworzyć seniorom możliwość randkowania.

 

Pierwsza taka impreza odbędzie się już 30 września w restauracji AïOLI inspired by MINI (Plac Konstytucji 5 w Warszawie).

 

- Chętni cały czas się zgłaszają. Ostatnio zadzwoniła do mnie pani i powiedziała, że dostała numer od wnuczki i chciałaby wziąć udział. Jeżeli we wtorek zgłosi się więcej osób,  tych którzy nie będą mogli wziąć udziału w pierwszej imprezie, bo zabraknie miejsc, zostaną wpisani jako pierwsi na kolejny termin - powiedziała Braun.

 

Jak dodała, osoby zamężne nie mogą wziąć udziału w Senior Speed Dating, nawet jeśli chcą. - Bo i takie przypadki się zdarzają - stwierdziła.

 

Iskrzące uczucie

 

- Przygotujemy 18-20 stolików, czyli uczestników maksymalnie będzie 40. Każdy, kto zechce wziąć udział w zabawie, od organizatora otrzyma formularz. Wyrazi w nim zgodę, że w razie "dopasowania" jego dane przekazane seniorowi, z którym najlepiej mu się rozmawiało – wyjaśnia Kinga Rylska, przedstawicielka restauracji, która będzie gościć seniorów.

 

Zabawa potrwa 2 godziny. A tuż po "randkowaniu" seniorzy będą mogli tańczyć do muzyki serwowanej im przez Dj Janeczkę.

 

 

Paulina Braun liczy na sukces przedsięwzięcia. W Polsce podobnych imprez do tej pory nie było. Organizatorka przyznaje, że seniorzy są singlami "wtórnymi", a nawiązywanie nowych znajomości, gdy np. po 50 latach małżeństwa właśnie straciło się miłość życia, jest bardzo trudne, tym większą radość sprawia obserwowanie "iskry", uczucia, które między seniorami się rodzi.

 

polsatnews.pl

 

 

 

 

Paulina Socha-Jakubowska
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie