Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych

Polska
Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych
PAP/Leszek Szymański

Krzysztof Ptak był autorem zdjęć m.in. do filmów: "300 mil do nieba", "Panna Nikt", "Historia kina w Popielawach", "Edi", "Dom Zły" i "Papusza". O jego śmierci poinformowała Szkoła Filmowa w Łodzi.

"W wieku 62 lat odszedł nasz absolwent, wieloletni wykładowca naszej Szkoły i Przyjaciel" - poinformowała na swojej stronie internetowej łódzka filmówka.

 

Krzysztof Ptak ukończył Wydział Operatorski Szkoły Filmowej w Łodzi w 1979 roku. Debiutował zdjęciami do dokumentów Bohdana Dziworskiego ("Olimpiada" i "Dwubój klasyczny").

 

Pierwszą fabułą, przy której pracował był film Leszka Wosiewicza "Smak wody". Był autorem zdjęć do dokumentów, fabuł i spektakli telewizyjnych; współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze, Janem Jakubem Kolskim.

 

Najbardziej znane obrazy zrealizowane przez Krzysztofa Ptaka to m.in. "300 mil do nieba" Macieja Dejczera, "Panna Nikt" Andrzeja Wajdy, "Historia kina w Popielawach" Jana Jakuba Kolskiego, "Weiser" Wojciecha Marczewskiego, "Edi" Piotra Trzaskalskiego, "Pornografia" Jana Jakuba Kolskiego, "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego, "Dom Zły" Wojciecha Smarzowskiego czy "Papusza" Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze.

 

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in dwukrotnie statuetką Camerimage - Złotą Żabą za zdjęcia do "Ediego", Srebrną Żabą za zdjęcia do filmu "Dom zły"; jest też siedmiokrotnym laureatem nagrody Polskiej Akademii Filmowej za najlepsze zdjęcia.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie