UOKiK wsparł "frankowiczów" w walce z mBankiem

Biznes
UOKiK wsparł "frankowiczów" w walce z mBankiem
PAP/Tomasz Gzell

Prezes UOKiK włączył się w grupowy spór "frankowiczów" z mBankiem, wydając tzw. istotny pogląd w tej sprawie. Urząd poinformował, że zawarte w umowach postanowienie dotyczące powodów zmiany oprocentowania jest niedozwolone i może powodować nieważność całej umowy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do sądu.

- Państwo jako organizacja powinno pomagać wszystkim swoim obywatelom, także tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, tak jak "frankowicze" i dawać im pomocną dłoń. Sytuacja "frankowiczów" wpływa na całą gospodarkę - powiedział w czwartek prezes UOKiK Marek Niechciał, uzasadniając powody wydania tego poglądu.

 

To pierwszy przypadek wydania tzw. istotnego poglądu w sprawie przez UOKiK. Możliwość taką dała nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która weszła w życie w kwietniu tego roku.

 

Istotny pogląd w sprawie to stanowisko, w którym urząd może dzielić się z sądem swoją wiedzą. Nie jest on dla sądu wiążący.

 

Spór fankowiczów z mBankiem trwa od 2010 r. Konsumenci w pozwie grupowym dochodzą odszkodowania w związku ze stosowaniem niedozwolonego postanowienia przez mBank, które zbyt ogólnie i nieprecyzyjnie określało powody zmiany oprocentowania.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie