Silne trzęsienie ziemi we Włoszech. Rośnie bilans ofiar

Świat
Silne trzęsienie ziemi we Włoszech. Rośnie bilans ofiar
L: PAP/EPA/Cristiano Chiodi, P: PAP/EPA/Massimo Percossi

Co najmniej 159 osób zginęło w trzęsieniu ziemi, które w środę nad ranem nawiedziło środkowe Włochy - poinformowała włoska Agencja Ochrony Cywilnej. Nie jest to ostateczny bilans. Ponad 400 osób jest rannych. Wielu mieszkańców uważa się za zaginionych. Włoski premier Matteo Renzi odwiedził miejsce tragedii. Wciąż trwa wydobywanie ludzi spod gruzów.

Najbardziej dotknięte są regiony Umbria, Lacjum i Marchia. Wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie, oddalonym od epicentrum o 150 km.

 

 

PAP/EPA/Matteo Crocchioni

 

Trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 3.36; ognisko wstrząsów zlokalizowano w odległości ok. 80 km na południowy wschód od miasta Perugia, na niewielkiej głębokości 10 km - poinformował amerykański ośrodek sejsmologiczny, USGS. Według służby trzęsienie miało siłę 6,2 w skali Richtera.

 

W ciągu pierwszych trzech godzin po trzęsieniu odnotowano 17 wstrząsów wtórnych, w tym najsilniejszy o sile 5,5 w skali Richtera - podały włoskie służby sejsmologiczne.

 

 

 

"Nie ma pół miasta"

 

Mocno ucierpiała wypoczynkowa miejscowości w Apeninach, Amatrice, w regionie Lacjum.

 

- Nie ma pół miasta. Ludzie są pod gruzami - powiedział telewizji RAI burmistrz Sergio Pirozzi. Z powodu zagrożenia ewakuowano miejscowy szpital, a także liczne szpitale i domy seniora w innych miejscowościach regionu. Akcję ratunkową utrudniają gruzy na ulicach i częściowo zawalony most.

 

MSZ: nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy

 

- W związku z trzęsieniem ziemi, do jakiego doszło z wtorku na środę w środkowej części Włoch, polskie służby konsularne na bieżąco monitorują sytuację. Są w kontakcie z miejscowymi władzami - poinformował w środę rano dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak. Po południu Sobczak poinformował, że służby dyplomatyczne nie potwierdzają, aby wśród ofiar byli obywatele Polski.

 

 

 

 

PAP/EPA/Matteo Crocchioni

 

 

PAP/EPA/Emiliano Grillotti

 

Panika w stolicy

 

Władze w Rzymie, gdzie trzęsienie także było odczuwalne i wywołało panikę, zapewniły, że monitorują sytuację i są w kontakcie z obrona cywilną.

 

W 2009 roku trzęsienie ziemi o podobnej sile zniszczyło miasto L'Aquila. Zginęło tam wówczas ponad 300 osób.

 

PAP/EPA/USGS

 

PAP, BBC, zdjęcie główne: L: PAP/EPA/Cristiano Chiodi, P: PAP/EPA/Massimo Percossi

wjk/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie