Niezapowiedziane manewry wojskowe w Rosji. W Polsce odprawa w MON

Świat
Niezapowiedziane manewry wojskowe w Rosji. W Polsce odprawa w MON
Zdjęcie ilustracyjne. Fot: Flickr/Artem Katranzhi

Na polecenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina rozpoczęły się w czwartek niezapowiedziane manewry w wielu częściach kraju, w tym na Krymie i przy granicy z Ukrainą, których celem jest sprawdzenie gotowości bojowej sił zbrojnych. W związku z manewrami, na polecenie szefa MON została zwołana odprawa szefów Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Zgodnie z rozkazem (prezydenta) wojska południowego, zachodniego i centralnego okręgu wojskowego, Flota Północna, siły powietrzne i powietrzno-desantowe zostały postawione w stan najwyższej gotowości w ramach ćwiczeń - poinformował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.


Ćwiczenia mają sprawdzić gotowość bojową jednostek. W sytuacji wzrastającego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji ćwiczone są m.in. operacje w sytuacjach kryzysowych - powiedział Szojgu dziennikarzom.


Manewry potrwają do 31 sierpnia.

 

O ćwiczeniach powiadomienie attaches wojskowi w Moskwie


Agencja AFP odnotowuje, że ćwiczenia odbywają się w regionach graniczących z Ukrainą i krajami bałtyckimi, na Krymie i znacznym obszarze między Uralem a środkową Syberią. AFP i dpa zaznaczają, że rosyjska armia regularnie przeprowadza zakrojone na szeroką skalę manewry na całym terytorium od początku ochłodzenia stosunków z Zachodem w związku z kryzysem ukraińskim.


Na polecenie ministra Szojgu o ćwiczeniach zostali powiadomieni attaches wojskowi akredytowani w Moskwie.


Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz poinformował w czwartek, że w związku z informacjami o sprawdzeniu gotowości bojowej armii rosyjskiej na polecenie szefa MON Antoniego Macierewicza została zwołana odprawa szefów Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

 

MON zwołał specjalną naradę


Minister Macierewicz powiedział, że spotkanie "jest związane z sytuacją na flance wschodniej".


MON zapowiada, że po naradzie wyda komunikat prasowy.


Z informacji uzyskanych w MON wynika, że dowódca operacyjny oraz szefowie SKW i SWW zostali wezwani do MON na godz. 15, ale spotkanie może się opóźnić. Inne źródło wskazuje na godz. 16.


Rzecznik polskiego MON Bartłomiej Misiewicz poinformował, że polski attaché obrony w Moskwie otrzymał zaproszenie z rosyjskiego Ministerstwa Obrony na spotkanie w tej sprawie.


PAP, fot. ilustracyjne: Flickr/Artem Katranzhi

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie