"Nie będzie podwyżki podatków" - Kempa o budżecie na 2017 rok

Polska
"Nie będzie podwyżki podatków" - Kempa o budżecie na 2017 rok
Polsat News

- Finanse publiczne są bardzo stabilne. Wszystkie programy, jakie już przeszły przez Sejm, mają zapewnione finansowanie w nowym budżecie państwa - przekonywała w czwartek w programie "Graffiti" szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa. - Nie będzie podwyżki podatków. Priorytetem są programy: 500+, mieszkanie+, 70+ dla seniorów i inne, które chcemy wdrażać - powiedziała Kempa.

Zapytana przez prowadzącą program Martę Kurzyńską o będący na granicy przekroczenia progu ostrożnościowego deficyt budżetowy odpowiedziała, że rząd nie ma planu B, ale budżet jest stabilny. Przypomniała, że w latach 2009-2015, gdy u władzy była koalicja PO-PSL, Polska "była w procedurze nadmiernego deficytu".

 

(Próg ostrożnościowy to graniczna wartość relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto PKB, okreslona w Konstytucji RP. Jeśli dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto w ustawie budżetowej na następny rok muszą być wdrożone procedury oszczędnościowe  dot. m.in. wzrostu wynagrodzeń, waloryzacji rent i emerytur - red.).

 

"PiS obniża podatki"

 

Na pytanie o obniżkę VAT, odpowiedziała, że "są obszary, w których my (rząd - red.) te podatki obniżamy". Za przykład podała przyjętą w ubiegłym tygodniu tzw. małą ustawę o innowacyjności.

 

- Wszystkie elementy, na które umówiliśmy się z Polakami będziemy realizować w ciągu tych ponad trzech lat. Chcemy spełnić jeszcze obietnicę dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego - powiedziała szefowa kancelarii.

 

Kempa odniosła się też do afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. - To potężna patologia. Całe środowisko polityczne powinno zwrócić uwagę na to, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji - skomentowała.

 

Polsat News

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie