2 euro od talerza. Włoskie restauracje wspierają ofiary trzęsienia ziemi

Świat
2 euro od talerza. Włoskie restauracje wspierają ofiary trzęsienia ziemi
Amatriciana, fot. Joy/Flickr.com

Amatriciana - popularne włoskie danie z makaronem, sosem pomidorowym i mięsem wieprzowym - pochodzi właśnie ze zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi miasta Amatrice. Teraz włoscy restauratorzy z każdego zamówionego talerza popularnego dania chcą przeznaczyć 2 euro na pomoc dla mieszkańców miasta.

Apel pojawił się w szczególnym momencie - Amatrice miało w ten weekend gościć turystow podczas 50. festiwalu słynnego spaghetii all'amatriciana. Zbliżający się festiwal tylko powiększył liczbę ofiar, ponieważ turyści już przybywali do miasteczka w większych ilościach, niż zwykle.

 

Kampanię mającą na celu wsparcie mieszkańców zrujnowanego miasta rozpoczął włoski bloger żywieniowy Paolo Campana.

 

 

Akcja jest skierowana do włoskich restauracji z całego świata. W rozmowie z CNN Campana poinformował, że w samych Włoszech już 600 restauracji zgodziło się na przekazanie z każdego podanego amatriciana dwóch euro na rzecz poszkodowanych.

 

Liczba ofiar ciągle rośnie

 

Bilans śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech wzrósł już do blisko 250. 190 osób zginęło w regionie Lacjum, a ponad 50 w Marche. Pod gruzami wciąż może znajdować się ok. 1500 osób. 368 jest rannych.

 

CNN, The Guardian

pr/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie