Urząd Lotnictwa Cywilnego ma gotową dokumentację dot. OLT Express

Polska
Urząd Lotnictwa Cywilnego ma gotową dokumentację dot. OLT Express
Polsat News

- Mamy dokumentację całego procesu. Jesteśmy przygotowani na zapytania ze strony komisji śledczej ds. Amber Gold - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami p.o. prezesa ULC Piotr Samson.

Głośno o Amber Gold zrobiło się m.in. w lipcu 2012 r., kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć linie lotnicze OLT Express, których właścicielem była Amber Gold - zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a po jakimś czasie spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze.


Komisja śledcza ds. Amber Gold


Sejm w lipcu zdecydował o powołaniu komisji śledczej ds. Amber Gold. Komisja liczy 9 osób - 5 przedstawicieli PiS i po 1 z pozostałych klubów sejmowych: PO, Kukiza'15, Nowoczesnej i PSL. Prace komisji rozpoczną się we wrześniu. W uchwale dotyczącej powołania komisji śledczej zapisano, że ma ona zbadać i ocenić prawidłowość i legalność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez: rząd, w szczególności ministrów finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.


Komisja ma zbadać też działania, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza ma również zbadać działania podejmowane ws. Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.


Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie