Ruszył proces ginekologów w związku ze śmiercią bliźniąt

Polska
Ruszył proces ginekologów w związku ze śmiercią bliźniąt
Polsat News

Przed wrocławskim sądem rozpoczął się w środę proces trzech lekarzy oskarżonych o zaniedbania, w wyniku których jedno z bliźniąt zmarło w łonie matki, a drugie tuż po urodzeniu. Zdaniem prokuratury działania lekarzy przyczyniły się również do tego, że kobieta już nigdy nie będzie mogła mieć dzieci.

Na ławie oskarżonych zasiadło trzech ginekologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej: Mariusz Z., Grzegorz M. i Aleksander P.

 

Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło w maju 2011 r. Wówczas do szpitala trafiła pacjentka z ciążą bliźniaczą, którą określono jako ciążę wysokiego ryzyka. Bliźniaki zmarły - jeden z chłopców w łonie matki, drugi kilkadziesiąt minut po urodzeniu.

 

Cztery zarzuty dla lekarzy

 

- Lekarzom łącznie postawiono cztery zarzuty. Dotyczą one narażenia pacjentki i jej dzieci na niebezpieczeństwo utarty zdrowia i życia, a także nieumyślnego spowodowania śmierci jednego z bliźniąt - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem procesu prokurator Krzysztof Sztur.

 

W akcie oskarżenia Grzegorzowi M. zarzucono umyślne narażenie bliźniąt na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Lekarz miał, zdaniem prokuratury, podtrzymać błędną decyzję innego z medyków o zmniejszeniu częstotliwości badań KTG ciężarnej kobiety. To zdaniem oskarżyciela spowodowało, że nie wykryto w porę stanu zagrożenia życia dzieci. Dwaj pozostali lekarze zostali oskarżeni o nieumyślne narażenie dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia bliźniąt.

 

Proces ze względu na dobro pokrzywdzonych został utajniony. Oskarżeni nie przyznają się do winy. W toku śledztwa odmówili składania wyjaśnień. Grozi im do pięciu lat więzienia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie