Przychodnie: część lekarzy nie wypisze seniorom recept na darmowe leki

Polska
Przychodnie: część lekarzy nie wypisze seniorom recept na darmowe leki
Polsat News
Przychodnie: część lekarzy nie może wypisywać seniorom recept na darmowe leki.

Część lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej nie ma uprawnień do wypisywania recept na bezpłatne leki dla seniorów, co może utrudnić części starszych pacjentów korzystanie z przysługującego im uprawnienia - oceniło Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W wydanym w środę komunikacie prasowym PPOZ poinformowało, że zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o ponowne przeanalizowanie niektórych zapisów komunikatu wydanego przez resort ws. bezpłatnych leków 75 plus.

 

Nie każdy lekarz wystawi receptę na darmowe leki

 

Niepokój środowiska lekarskiego zrzeszonego w PPOZ budzi wytyczna, zgodnie z którą tzw. recept "S" nie będą mogli wystawiać np. lekarze bez specjalizacji, którzy tylko wspomagają działalność lekarzy rodzinnych lub lekarze innych specjalizacji, którzy są zatrudnieni w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

 

 - W podstawowej opiece zdrowotnej pracują lekarze z różnymi specjalizacjami, podobnie jak i lekarze bez specjalizacji, którzy zabezpieczają świadczeniodawców zdrowotnie, również seniorów. Brak uprawnień do wystawiania recept pozbawi pacjentów przez nich leczonych szansy na wystawienie recept na leki "S" - oceniła prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

 

PPOZ zaznacza, że popiera program bezpłatnych leków dla seniorów, oceniając iż możliwość dostępu do bezpłatnych leków poprawi jakość życia najstarszych pacjentów, których nie zawsze stać na wykupienie recept.

 

Raz za darmo, a innym razem nie

 

Organizacja podkreśla jednak, że pacjenci powinni mieć świadomość, kiedy mogą liczyć na bezpłatny lek. Darmowe leki przysługują bowiem seniorom jedynie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją, co oznacza że pacjent, który przyjmuje dany lek w terapii innej niż wskazania określone w refundacji, będzie musiał za niego zapłacić.

 

PPOZ sygnalizuje też m.in. konieczność dostosowania systemu informatycznego, który będzie niezbędny w sprawnej realizacji bezpłatnych recept 75 plus.

 

W specjalnych komunikatach wystosowanych we wtorek do lekarzy POZ i farmaceutów oraz lekarzy specjalistów resort zdrowia przedstawił zasady wystawiania recept dla seniorów.

 

Tylko uprawnieni lekarze i pielęgniarki

 

Wskazano w nich, że receptę na bezpłatne leki mogą wystawiać wyłącznie uprawnieni lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, gdy wypisują receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

 

Pacjenci nie otrzymają recept na bezpłatne leki m.in. od lekarzy POZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz od lekarzy bez specjalizacji, którzy wspomagają działalność przychodni. Recept na bezpłatne leki nie mogą też wystawiać lekarze specjaliści. Jeśli specjalista leczy pacjenta środkami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, musi przekazać informację o tym lekarzowi POZ, aby ten wystawił receptę.

 

Ministerstwo zaznaczyło, że bezpłatne leki przysługują seniorom jedynie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. "Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach" - wyjaśniało ministerstwo.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze