Polacy nie wjadą do Rosji od strony Białorusi. Wcześniej Rosjanie przepuszczali naszych obywateli

Świat
Polacy nie wjadą do Rosji od strony Białorusi. Wcześniej Rosjanie przepuszczali naszych obywateli
Zdj. ilustracyjne, Fot. Polsat News

Polacy nie mogą przekroczyć granicy rosyjskiej na przejściu w Krasnej Gorce na Białorusi - poinformował korespondent Polsat News Tomasz Kułakowski. Jak podkreśliło polskie MSZ, tego przejścia nie ma w wykazie punktów przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej, choć od ponad dwudziestu lat Polacy mogli wjechać nim do Rosji. Wyjaśniono, że Rosja czasowo ograniczyła ruch na tym przejściu.

Tomasz Kułakowski poinformował, że Rosjanie nie wpuszczają Polaków przez przejście graniczne w Krasnej Gorce (trasa M1 na Białorusi), tłumacząc, że przejście to nie jest międzynarodowe. W związku z tym, mogą je przekraczać wyłącznie Rosjanie, Białorusini i Kazachowie. Polacy kierowani są na inne przejścia. W poniedziałek cofnięto rodzinę z małymi dziećmi.


Jak podkreśliło polskie MSZ w odpowiedzi na pytania polsatnews.pl, "wykaz punktów  przekraczania granicy państwowej  Federacji Rosyjskiej nie wymienia przejścia w Krasnej Gorce".


"Zagrożenie terrorystyczne i kryzys migracyjny"


"Mimo, iż przez ten punkt granicy rosyjsko-białoruskiej (droga M1 Mińsk - Moskwa) od ponad dwudziestu lat odbywał się  ruch osobowy i towarowy z udziałem obywateli państw trzecich (w tym obywateli polskich) zdaniem strony rosyjskiej, Federacja Rosyjska zmuszona była podjąć ograniczone czasowo działania techniczne zmierzające do uporządkowania niekontrolowanego tranzytu przez ten odcinek granicy rosyjsko-białoruskiej, w obliczu zagrożenia terrorystycznego i kryzysu migracyjnego, jak i wprowadzić tymczasowe ograniczenia zmierzające do uporządkowania tranzytu przez ten odcinek granicy" - poinformowało ministerstwo.


Przejścia graniczne otwarte dla Polaków


Jednocześnie MSZ zaznaczyło, że "w obowiązującym wykazie punktów przekraczania granicy państwowej Federacji Rosyjskiej na rosyjsko-białoruskim odcinku granicy państwowej nie ma przejść granicznych otwartych dla ruchu międzynarodowego oraz punktów kontroli granicznej".


MSZ wyjaśniło, że "międzynarodowe, osobowo-towarowe punkty przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej, z których mogą korzystać obywatele państw trzecich (w tym obywatele polscy) podróżujący drogą lądową do Rosji, znajdują się na granicy z Obwodem Kaliningradzkim (polsko-rosyjskie i litewsko-rosyjskie) oraz na granicy Rosji z Łotwą (Buraczki, Łudonka, Ubylinka), Estonią (Kuniczyna Gora, Szumiłkino) i Ukrainą (Nowyje Jurkowiczi, Pogar, Trojebortnoje)".

 

polsatnews.pl

prz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze