Kibice Celticu zebrali ponad 130 tys. funtów dla Palestyńczyków po prowokacji z flagami

Sport
Kibice Celticu zebrali ponad 130 tys. funtów dla Palestyńczyków po prowokacji z flagami
PAP/EPA/Abir Sultan

Fani z Glasgow przekażą pieniądze dwóm organizacjom charytatywnym pomagającym Palestyńczykom. To ich odpowiedź na karę, jaką UEFA zamierza nałożyć na klub, po tym jak kibice tłumnie wznieśli palestyńskie flagi podczas meczu eliminacji Ligi Mistrzów z piłkarskim mistrzem Izraela Hapoelem Beer-Szewa.

Mecz, po którym UEFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko szkockiemu klubowi odbył się na stadionie Celtic Park tydzień temu. Gospodarze zwyciężyli 5:2. Tak zwani ultrasi drużyny przygotowali wówczas taką oprawę:

 

 

 

Uprzedzając działania piłkarskiej centrali, szkoccy fani rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na stronie www.gofundme.com. Mają one trafić do dwóch organizacji. Jedna niesie pomoc medyczną Palestyńczykom, druga wspiera dzieci w obozie dla uchodźców Aida w Betlejem.  

 

"Nasz akt solidarności zdobył uznanie na całym świecie"

 

Na stronie gofundme.com szkoccy fani napisali: "Podczas meczu z Hapoelem Beer-Szewa zamieściliśmy palestyńskie flagi. Nasz akt solidarności zdobył szacunek i uznanie na całym świecie. Stał się jednak okazją do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przez UEFA, która uznała flagi za nielegalny baner.

 

W odpowiedzi na te małostkowe i politycznie stronnicze działanie piłkarskiej centrali, chcemy wnieść pozytywny wkład w całą sprawę. Dlatego rozpoczynamy naszą kampanię."

 

Fani zaznaczyli, że dzięki pieniądzom uda się m.in. stworzyć drużynę młodzieżową w obozie dla uchodźców, która pod nazwą "Aida Celtic" będzie rywalizować w piłkarskich rozgrywkach w Betlejem.

 

Wczoraj odbył się rewanżowy mecz z Hapoelem Beer-Szewa. Izraelska drużyna nie zdołała odrobić strat z pierwszego starcia. Wygrała tylko 2:0. Palestyńskie flagi na stadionie w Izraelu nie pojawiły się.

 

9 kar w pięć lat

 

To nie pierwszy raz, gdy kibice Celticu wznieśli palestyńskie flagi na stadionie. Dwa lata temu pojawiły się podczas meczu eliminacji Ligi Mistrzów z Islandzkim KR Reykjavik. Wówczas klub musiał zapłacić 15 tys. funtów.

 

W ciągu ostatnich 5 lat Celtic był karany aż 9 krotnie za zachowanie swoich fanów podczas rywalizacji w europejskich pucharach.

 

UEFA zakazuje na stadionie wszelkich gestów, słów, banerów i przedmiotów, który nie mają związku z toczącą się imprezą sportowową. Zwłaszcza takich, które niosą przesłania polityczne, religijne, prowokacyjne, obraźliwe, czy ideologiczne.

 

theguardian.com

 

ml/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze