Kerry spotka się z Ławrowem w Genewie

Świat
Kerry spotka się z Ławrowem w Genewie
PAP/EPA/DANIEL IRUNGU

Sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w piątek w Genewie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiej Ławrowem, aby porozmawiać na temat konfliktu w Syrii oraz kryzysu na Ukrainie - poinformował w środę rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu John Kirby.

- John Kerry będzie w Genewie od 26 do 29 sierpnia. Spotka się z rosyjskimi ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w piątek 26 sierpnia. Rozmowy będą dotyczyły m.in. konfliktu w Syrii i kryzysu ukraińskiego - powiedział Kirby dziennikarzom w stolicy Nigerii Abudży, gdzie szef amerykańskiej dyplomacji zakończył swą wizytę.

 

Tymczasem rosyjski dyplomata powiedział agencji Reutera, że Ławrow rozmawiał w środę z Kerrym przez telefon; nie ujawnił jednak szczegółów tej rozmowy.

 

Współpraca wojskowa przeciwko dżihadystom

 

W poniedziałek podczas wizyty w stolicy Kenii, Nairobi, Kerry napomknął o możliwości spotkania z Ławrowem. - Obecnie prowadzimy rozmowy, które toczą się od kilku tygodni. I mam nadzieję, że jesteśmy w momencie ich finalizacji w taki lub inny sposób - powiedział Kerry na konferencji prasowej, odnosząc się do rozmów między USA a Rosją w sprawie współpracy wojskowej w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim w Syrii.

 

Zdaniem Kerry'ego konieczne jest, żeby państwa popierające reżim syryjski - Rosja i Iran - oraz państwa popierające syryjską opozycję - Stany Zjednoczone i ich partnerzy na Bliskim Wschodzie - porozumiały się w sprawie doprowadzenia do zakończenia walk w Syrii.

 

W ostatnim czasie w Syrii trwają szczególnie zacięte walki między rebeliantami a siłami rządowymi w Aleppo na północnym zachodzie kraju.

Sytuacja zaostrzyła się również w minionym tygodniu na wschodzie Ukrainy. Brytyjski dziennik "Financial Times" pisał w ubiegłym tygodniu o eskalowaniu przez Rosję napięcia przy granicy z Ukrainą i wyraził opinię, iż decydując się tam na pokaz siły przed wrześniowym szczytem G20 Kreml chce wymusić ustępstwa na państwach zachodnich, począwszy od złagodzenia sankcji.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie