W Polsce rośne liczba spraw dotyczących stalkingu

Polska
W Polsce rośne liczba spraw dotyczących stalkingu
Sąd w Łodzi. Fot:PAP/Grzegorz Michałowski

Oblał w sądzie kobietę kwasem siarkowym czekając na rozprawę. Był oskarżony o stalking. Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek w Łodzi. Jak się okazuje problem stalkingu w Polsce narasta. Osób, które stają przed sądem za uporczywe nękanie przybywa. Ale i tak prawna walka z nimi jest bardzo trudna. Większość spraw jest umarzana - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wynika z danych policyjnych, w 2015 roku wszczęto w Polsce aż 6697 postępowań przygotowawczych z art. 190 kodeksu karnego, czyli za podszywanie się. Ale niepokojące jest to, że co szósta z tych spraw zakończyła się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawcy (1139), a jeszcze więcej, bo aż 2846 umorzono z powodu braku znamion przestępstwa.

 

Mimo to w 2015 roku stwierdzono aż 3457 przestępstw stalkingu. W tym roku wynik będzie zapewne jeszcze wyższy, bo w pierwszych siedmiu miesiącach stwierdzono aż 2342 takie przestępstwa.

 

– Od czasu penalizacji stalkingu w 2011 r. rośnie liczba wytaczanych spraw oraz świadomość i rozpoznawalność tego przestępstwa wśród przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości – podkreśla w rozmowie z "DGP" mecenas Barbara Szopa, specjalizująca się w pomocy ofiarom przestępstwa uporczywego nękania i autorka blogu stalking.com.pl.

 

Jak zauważa mecenas, specjalizująca się w pomocy ofiarom przestępstwa uporczywego nękania, powodem, dla którego większość spraw jest umarzana są sposoby postępowania dręczycieli, które są coraz trudniejsze do oceny, do wyśledzenia, namierzenia.

 

"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie