Festiwal Filmowy w Gdyni: wystawa Andrzej Wajda 40/90

Kultura
Festiwal Filmowy w Gdyni: wystawa Andrzej Wajda 40/90
Materiały prasowe, fot. Wiesław Zdort

We wrześniu podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni zaprezentowana zostanie wyjątkowa wystawa plenerowa "Andrzej Wajda 40/90". Będzie ją można oglądać podczas całego festiwalowego tygodnia przy ul. Armii Krajowej między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym.

Tytuł wystawy "Andrzej Wajda 40/90" nie jest przypadkowy: 6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat, a zrealizował dotąd 40 filmów fabularnych.

 

Ekspozycja zaprezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od "Pokolenia" - debiutu z 1954 roku aż do "Powidoków" - najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, którego przedpremierowy zamknięty pokaz specjalny odbędzie się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Wystawa składa się z 11 podświetlanych, prostopadłościennych stelaży o podstawie 1x1 m i wysokości 2,5 m. Na planszach, oprócz fotosów, werków - czyli zdjęć z planu i plakatów, umieszczono także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.
 
Teksty autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego, filmoznawcy z Uniwersytetu Gdańskiego, można przeczytać w języku polskim i angielskim.

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami, m.in. studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także przy udziale Cyfrowego Repozytorium Filmowego, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Kuratorką wystawą jest Natalia Chojna, autorką grafiki - Ola Kot.

 

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19 - 24 września 2016.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie