Departament Stanu: wniosek o wydanie Gulena bez związku z puczem

Świat
Departament Stanu: wniosek o wydanie Gulena bez związku z puczem
Reuters

Amerykański Departament Stanu potwierdził we wtorek, że dostał z Turcji formalny wniosek o ekstradycję mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, ale nie ma on związku z nieudanym zamachem stanu, o który oskarżają go władze w Ankarze.

- Możemy potwierdzić, że Turcja zwróciła się o ekstradycję Gulena - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner, podkreślając, że wniosek będzie teraz uważnie analizowany przez amerykańskie władze.


Dodał, że formalny wniosek ekstradycyjny nie jest związany z próbą puczu wojskowego, do której doszło 15 lipca. Władze w Ankarze od początku o jego zorganizowanie oskarżały Gulena. Toner powiedział, że wniosek dotyczy innych zarzutów, ale odmówił podania dalszych informacji.


Wcześniej przedstawiciele amerykańskich władz informowali, że do Waszyngtonu dotarły z Turcji dokumenty w sprawie wydania Gulena, ale nie podawali, że chodzi o formalny wniosek ekstradycyjny.


Oskarżany o próbę przejęcia władzy


75-letni Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu. Od lat, a zwłaszcza od czasu ujawnienia w 2013 r. skandalu korupcyjnego sięgającego aż po szczyty władzy w Turcji, w tym prezydenta Erdogana, Gulen jest oskarżany o to, że próbuje zdalnie zorganizować tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze organizacją terrorystyczną Fethullaha (FETO).


Zdaniem Ankary, FETO zinfiltrowała liczne instytucje państwowe i przeniknęła do służb wywiadowczych. Ugrupowanie miało mieć swoich ludzi w fundacjach, szkołach, firmach i mediach i planowało przejęcie kontroli nad życiem publicznym w państwie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie