Bill Gates bogaty jak nigdy. 90 miliardów dolarów na koncie

Biznes
Bill Gates bogaty jak nigdy. 90 miliardów dolarów na koncie
Andy Mettler/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons
Bill Gates

Twórca potęgi Microsoftu ma teraz o 13,5 miliarda więcej niż drugi najbogatszy człowiek świata - Amancio Ortega, właściciel Zary. Majątek Gatesa jest tak olbrzymi, że odpowiada 0,5 proc. amerykańskiego PKB.

Gates, według Bloomberga, wzbogacił się w ostatnim czasie o niemal siedem miliardów dolarów. Jeszcze w marcu agencja wyceniała jego majątek na "tylko" 83,3 miliarda dolarów.

 

Amerykanin zyskał jednak nie dzięki Microsoftowi - Bill Gates posiada udziały również w innych firmach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy podrożały akcje kanadyjskich kolei państwowych oraz Ecolab, międzynarodowej firmy zajmującej się profesjonalnym utrzymaniem higieny. Stąd dodatkowe pieniądze w kieszeni 60-letniego Amerykanina.

 

90 miliardów to majątek, który ciężko sobie wyobrazić. Ale spróbujmy. To suma większa, niż przykładowo PKB całej Ukrainy. Przewyższa też majątek  440 spółek notowanych w indeksie S&P 500, który uwzględnia 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji z Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz NASDAQ.

 

Bloomberg, Time, zerohedge.com

pr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie