Są nowe prognozy PKB. Za rok będzie lepiej

Polska
Są nowe prognozy PKB. Za rok będzie lepiej
Flickr/Dariusz Gąszczyk/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

- W projekcie budżetu na 2017 rok resort finansów zaktualizował prognozę dot. wzrostu gospodarczego i wynosi ona 3,4 proc. w bieżącym roku i 3,6 proc. w 2017 r. - poinformował w poniedziałek rzecznik ministerstwa finansów Waldemar Grzegorczyk.

Wcześniej resort podał na Twitterze, że deficyt sektora finansów publicznych w 2017 r. wyniesie - zgodnie z projektem - 2,9 proc. PKB.

 

Resort podawał także, że "intensywnie" pracuje nad projektem ustawy budżetowej na 2017 r., który uwzględni dostępne dane i informacje na temat bieżącej sytuacji gospodarczej i oczekiwanych uwarunkowań w 2017 r.

 

12 sierpnia GUS w tzw. szybkim szacunku PKB podał, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł realnie w drugim kwartale 2016 r. o 3,1 proc. Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu PKB w drugim kwartale w wysokości 3,3 proc.

 

Pierwsze prognozy były bardziej optymistyczne

 

14 czerwca rząd przyjął założenia do budżetu na 2017 r. Szef MF Paweł Szałamacha podał wówczas, że według założeń wzrost gospodarczy w przyszłym roku ma wynieść 3,9 proc., a inflacja - 1,3 proc.; bezrobocie rejestrowane na koniec 2017 ma osiągnąć poziom 8,1 proc.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie